Event study methodology for the borsa İstanbul
Borsa İstanbul'da olay çalışması metodolojisi
  1. Tez No: 345146
  2. Yazar: ULKEM BASDAS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADİL ORAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 250
Özet
Bu tezin ana amacı Borsa İstanbul verileri kullanılarak yapılacak olay çalışmalarında kullanılması en uygun metodolojileri belirlemeye çalışmaktır. Bu amaçla, Türkiye Pay Piyasası'nda getiri hesaplamada kullanılan farklı modellerin performansları (ortalama ile düzeltilmiş, piyasa getirisi ile düzeltilmiş ve piyasa modeli) iki parametrik (portföy zaman serisi standart sapma testi ve Patell testi) ve iki parametrik olmayan test ile (genelleştirilmiş işaret ve genelleştirilmiş sıralama testi) farklı getiri tanımları (logaritmik ve aritmetik), örneklem büyüklükleri, vaka pencereleri ve kümeleme problemleri altında karşılaştırılmıştır. Ayrıca, test sonuçlarının zaman dilimlerine, farklı veri tabanlarına (Datastream ve Matriks) ve istatistiksel araçlara (Excel ve Stata) hassaslığı da incelenmiştir. Bu çalışmada, Brown and Warner (1980; 1985) (bundan böyle BW) deneysel tasarımı takip edilmek ile birlikte güncel testler de kullanılmıştır. 1988-2012 döneminde Borsa İstanbul?da işlem gören 471 hisse senedi için elde edilen sonuçlara göre, BW tarafından belirtilen sonuçlara benzer şekilde, ortalama ile düzeltilmiş getiriler testlerde anlamlı bir spesifikasyon ve güç problemi yaratmamış, fakat kümeleme problemi olması durumunda ortalama ile düzeltilmiş getirilerin kullanılmaması önerilmiştir. İncelenen senaryoların çoğunda en düşük spesifikasyon hatası portföy zaman serisi standart sapma testi ile elde edilmiştir. Ayrıca, daha fazla sayıda paydan oluşan örneklemler ve daha kısa olay pencereleri ile testlerin gücünün arttığı gözlenmiştir. İncelenen zaman aralığının daraltılmasının sonuçları etkilemediği fakat farklı bir veri tabanı (Matriks ve Datastream) kullanımının spesifikasyon ve güç üzerinde etkili olabileceği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The primary research question of this thesis is to try to determine the appropriate event study methodology for studies carried out on the Borsa Istanbul. In order to find the most appropriate methodology we compare the performance of different models (mean adjusted returns, market adjusted returns, market model) in the Turkish Stock Market with two parametric (portfolio time-series standard deviation test, Patell test) and two non-parametric tests (generalized sign, generalized rank tests) under different return definitions (log versus arithmetic), sample sizes, event windows, and clustering. Also, the sensitivity of results to time period, different databases (Datastream versus Matriks) as well as statistical tools (Excel macros versus Stata) are considered. This thesis basically follows the experimental design of Brown and Warner (1980; 1985) (BW, henceforth) but modifies the test statistics in line with the current developments. According to the results on Turkish stock market data of 471 securities over 1988-2012, similar to the findings of BW, the mean adjusted returns do not cause a severe specification and power problem under certain circumstances, but in case of clustering, the results suggest not to use the mean adjusted returns. In most of the cases crude adjustment test is well-specified. Besides, samples with larger number of securities and shorter event windows are preferred for the power of tests. Shortening the time period does not affect the results whereas using a different database can cause changes in specification and power.