Teacher candidates' preparedness for teaching in multicultural classrooms in the Viennese context
Viyana'daki öğretmen adaylarının çok kültürlü sınıflarda öğretmenlik için hazırbulunuşluk düzeyleri
- Tez No: 345159
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HANİFE AKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 228
Özet
Çalışmanın amacı Viyanadaki öğretmen yetiştirme programlarının öğretmen adaylarını çok kültürlü sınıflarda öğretmenlik için nasıl hazırladığını öğretmen algılarına dayanarak araştırmaktır. Çalışma karma yöntem olup, veriler bir anket yoluyla toplanmıştır. Veri toplama aracı açık ve kapalı uçlu sorulara dayanarak hem nicel hem nitel veri toplanmıştır. Çalışmanın katılımcaları, Viyanada dört ayrı öğretmen yetiştirme programındaki 468 öğretmen adayından oluşmaktadır. Bulgular öğretmen adaylarının çok kültürlü sınıflarda öğretmenlik için hazırbulunuşluklarının orta düzeyde olduğunu göstermiştir. Çalışma ayrıca öğretmen adaylarının çok kültürlü sınıflarda öğretmenlik için hazırbulunuşluk seviyelerinin göçmen kökenli olmak, çok kültürlü eğitim konusunda dersler almak ve öğretmen yetiştirme programı türüne göre farklılık gösterdiğine ulaşmıştır. Öğretmen adayları, kendi kişisel özelliklerini ve çok kültürlülüğe olan tutumlarını, çok kültürlü sınıflarda öğretmenlik için güçlü yanları olarak değerlendirirken, diğer kültürlerle ilgili daha fazla bilgiye, çok kültürlülük üzerinde daha fazla derse ve çok kültürlü sınıflarda deneyimlere ihtiyaçları olduğunu belirtmişlerdir. Öğretmen adayları, gelecek öğretmenlik kariyerleri ile ilgili olarak temelde dil problemleri ile karşılaşacaklarını tahmin ettiklerini belirtmektedirler. Son olarak, öğretmen adayları, öğretmen yetiştirme programlarına diğer kültürler hakkında daha fazla bilgi, çok kültürlü eğitim konusunda daha fazla ders ve çok kültürlü sınıflarda daha fazla deneyim sunmalarını önermektedirler. Bu çalışmanın bulguları Viyanadaki öğretmen yetiştirme programlarının üzerinde durması gereken noktaları saptamaya ve diğer ülkelerdeki çok kültürlü sınıflar için öğretmen yetiştirme eğitim programlarına ve öğretim çalışmalarına öneri sağlayacak nitelikte olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to examine how teacher education programs in Vienna prepare teacher candidates for teaching in culturally diverse classrooms based on teacher candidates? self-reports. The study was designed as a mixed method design and data were collected via a questionnaire including both close-ended and open-ended items. The participants of the study included 468 teacher candidates studying in four different teacher education institutions in Vienna. The findings suggested that the overall preparedness level of teacher candidates for teaching in multicultural classrooms was fair. The study also revealed that teacher candidates differ from each other on their knowledge level about cultural diversity in Austria and their professional development level based on migration background, taking classes on multicultural agenda and type of teacher education institution. Teacher candidates considered their personal traits and their attitude toward multiculturalism as their strengths while they felt the need of more cross-cultural knowledge, more classes and more practice for teaching in multicultural classrooms. The study also revealed that teacher candidates expected mainly language problems in their future teaching career in culturally diverse classrooms. Teacher candidates suggested teacher education programs to offer more knowledge on other cultures, opportunities of practice in culturally diverse classrooms and more classes on multicultural education. In conclusion, the findings of this study can yield to find out the points should be addressed by teacher education programs in Vienna and can help the process of teacher education curriculum studies for training teachers for culturally diverse classrooms in other countries.