Beden eğitimi öğretmen adaylarının 21. yüzyıl becerileri ile öğretmenliğe hazır olma düzeyleri
Physical education teachers candidates' 21st century skills and levels of preparedness to teach
  1. Tez No: 772604
  2. Yazar: MEHMET ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EKREM LEVENT İLHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 232
Özet
Bu araştırmada, beden eğitimi öğretmen adaylarının 21. yüzyıl becerileri ile öğretmenliğe hazır olma düzeylerini ve buna ilişkin görüşlerini tespit etmek amaçlanmıştır. Araştırmanın modeli karma yöntem desenlerinden sıralı açıklayıcı desende tasarlanmıştır. Nicel boyutunda ilişkisel tarama deseni seçilmiştir. Araştırmanın evreni, Türkiye'deki üniversitelerde öğrenim gören beden eğitimi öğretmenliği bölümü son sınıf öğrencilerinden oluşmaktadır. Örneklem seçiminde amaçlı örneklem yöntemlerinden ölçüt örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak Çevik ve Şentürk (2019) tarafından geliştirilen“Çok Boyutlu 21. Yüzyıl Becerileri Ölçeği (ÇBYYBÖ)”ile Yıldırım ve Kalman (2017) tarafından Türkçeye uyarlanan“Öğretmenliğe Hazır Olma Ölçeği (ÖHOÖ)”kullanılmıştır. Nicel verilerin analizinde SPSS paket programı kullanılmıştır. Araştırma kapsamında kullanılan ölçeklere ilişkin Cronbach Alpha iç tutarlık katsayısı incelenmiş ve değerlerin güvenilir olduğu görülmüştür. Normallik varsayımları için öne çıkan çarpıklık basıklık değerleri incelenmiş ve dağılımın normal olduğu tespit edilmiştir. Bu doğrultuda nicel araştırmanın değişkenlerine göre öğrencilerin ölçeklerden almış olduğu puanlar arasında fark olup olmadığını belirlemek için One-Way Multivariate Analysis of Variance MANOVA analizi kullanılmıştır. Bu analiz neticesinde farkın kaynağını belirlemek için ise (Post Hoc) testlerinden Tukey testi kullanılmıştır. Ayrıca değişkenler arasındaki ilişkileri belirlemek için Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon analizi, bağımsız değişkenin (21. yüzyıl becerileri) bağımlı değişkeni (öğretmenliğe hazır olma) yordamadaki güçlerini belirlemek amacıyla yapısal eşitlik modeli (YEM) analizi kullanılmıştır. Araştırmanın nitel boyutunda ise olgu bilim (fenomenoloji) deseni kullanılmıştır. Araştırma grubunun belirlenmesinde aykırı örnekleme yönteminden faydalanılmıştır. Bu bağlamda iki farklı çalışma grubu oluşturulmuştur. İlk grup nicel örneklem grubunda yer alan“ÇBYYBÖ”verilerine göre 21. yüzyıl becerileri puan ortalamalarına sahip en yüksek 5, en düşük 5 toplam 10 gönüllü katılımcıdan (çalışma grubu I) oluşmaktadır. Bir diğer çalışma grubu ise aynı örnekleme grubu içinden ve aynı yöntemle seçilen“ÖHO”ölçeği verilerine göre öğretmenliğe sahip olma puan ortalamalarına sahip en yüksek 5, en düşük 5 toplam 10 gönüllü katılımcıdan (çalışma grubu II) oluşmaktadır. Nitel verilerin toplanmasında 21. yüzyıl becerilerine ilişkin ve öğretmenliğe hazır olmaya ilişkin iki farklı yarı yapılandırılmış görüşme formundan faydalanılmıştır. Verilerin analizinde içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın nicel sonuçlarına göre beden eğitimi öğretmen adaylarının ÇBYYBÖ'den aldıkları toplam puan ortalamalarının katılıyorum ile kesinlikle katılıyorum düzeyi arasında yer aldığı dolayısıyla 21. yüzyıl becerilerine sahip olduklarını düşündükleri sonucu ile ÖHOÖ'den aldıkları toplam puan ortalamalarının orta ve yeterli düzey arasında yer aldığı dolayısıyla orta düzeyde ÖHO yeterliğine sahip olduklarını düşündükleri sonucuna ulaşılmıştır. Beden eğitimi öğretmen adaylarının her iki ölçekten (ÇBYYBÖ ve ÖHOÖ) aldıkları puanlara ilişkin MANOVA analiz sonuçlarına göre bütünleşik etkide akademik not ortalamasına ve cinsiyet değişkenlerine göre istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğu sonucuna ulaşılırken, ailede öğretmen olma değişkenine göre ise anlamlı farklılık olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Yaş değişkenine göre de hem ÇBYYBÖ hem de ÖHOÖ'den alınan puanlara ilişkin Pearson-Korelasyon analiz sonuçlarına göre istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olmadığı saptanmıştır. Araştırma kapsamında 21. yüzyıl becerilerinin ÖHO üzerine etkisinin incelenmesi amacıyla yapılan YEM analizine göre SSLB alt boyutu ÖHOÖ toplam puanını anlamlı düzeyde yordamadığı görülmektedir. Bununla birlikte BTOB, EDPB, GİB ve KB alt boyutu toplam puanı anlamlı düzeyde yordadığı ve varyansın %29'unu açıkladığı tespit edilmiştir. Ayrıca araştırma kapsamında YEM analizine ilişkin değişkenler arasındaki standardize edilmiş beta katsayılarının pozitif yönde olduğu tespit edilmiştir. Araştırmanın nitel boyutunda da nicel bulguları destekleyen sonuçlara ulaşılmıştır. Ayrıca öğretmen adaylarının görüşleri neticesinde 21. yüzyıl becerilerine ilişkin 6, öğretmenliğe hazır olma kapsamında 6 olmak üzere 12 temaya ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the 21st-century skills and the level of readiness for teaching and their views on the subject of physical education teacher candidates. The model of the research was designed in a sequential explanatory design, one of the mixed method designs. A relational screening design in the quantitative section was chosen. The population of the research consists of physical education teacher candidates who are last-year students of the physical education teaching department studying at universities, in Turkey. The criterion sampling method, one of the purposive sampling methods, was used in the selection of the sample.“Multidimensional 21th Century Skills Scale”developed by Çevik and Şentürk (2019) and“Preparedness to Teach Scale”adapted into Turkish by Yıldırım and Kalman (2017) were used as data collection tools. The SPSS package program was used in the analysis of quantitative data The Cronbach Alpha internal consistency coefficient of the scales used in the research was examined and it was seen that the values were reliable. The prominent skewness and kurtosis values for the normality assumptions were examined and it was determined that the distribution was normal. In this direction, One-Way Multivariate Analysis of Variance MANOVA analysis was used to determine whether there was a difference between the scores the students obtained from the scales according to the variables of the quantitative research. As a result of this analysis, the Tukey test, one of the (Post Hoc) tests, was used to determine the source of the difference. In addition, Pearson Product-Moment Correlation analysis was used to determine the relationships between the variables, and structural equation model (SEM) analysis was used to determine the power of the independent variable (21st-century skills) in predicting the dependent variable (preparedness to teach). In the qualitative section of the research, the phenomenology design was used. The extreme case sampling method was used to determine the research group. In this context, two different working groups were formed. The first group (study group I) consisted of 10 participants, 5 had the highest and 5 had the lowest mean scores in the multidimensional 21th century skills scale. The other study group consisted of 10 participants (study group II), 5 had the highest and 5 had the lowest mean scores in the preparedness to teach scale. Two different semi-structured interview forms regarding 21st-century skills and readiness for teaching were used to collect qualitative data. The content analysis method was used in the analysis of the data. According to the quantitative results of the research, it was concluded that the physical education teacher candidates' total score averages from the multidimensional 21th century skills scale are between the level of agree and strongly agree, therefore they think that they have 21st century skills. It was concluded that the pre-service teachers thought that the total average score they got from Preparedness to Teach Scale was between moderate and sufficient level, therefore they thought that they had a medium level of pre-service teachers proficiency. According to the MANOVA analysis results regarding the scores of both scales, it was concluded that there was a statistically significant difference in the integrated effect according to the academic GPA and sex variables, while there was no significant difference according to the variable of being a teacher in the family. According to the results of the Pearson-Correlation analysis regarding the scores obtained from both the preparedness to teach scale and the multidimensional 21th century skills scale, there was no statistically significant relationship with the age variable. According to the SEM analysis conducted to examine the effect of 21st-century skills on preparedness to teach within the scope of the research, it is seen that the“SSLB”sub-dimension did not significantly predict the total The Preparedness to Teach Scale score. In addition, it was determined that BTOB, EDPB, GIB, and KB sub-dimensions significantly predicted the total score and explained 29% of the variance. According to the SEM analysis, a positive relationship was found, subsequently, as the 21st-century skills increase, the preparedness to teach levels also increase. In the qualitative section of the research, the results supported the quantitative findings. In addition, as a result of the opinions of the pre-service teachers, a total of 12 themes were reached, 6 of which are related to 21st-century skills and 6 of which are within the scope of preparedness to teach.