Transformation of centralized curriculum into teaching and learning processes: Teachers' journey of thought curriculum into enacted one
Merkeziyetçi öğretim programının öğrenme ve öğretme sürecine dönüştürülmesi: Tasarlanan programın uygulama yolculuğu
- Tez No: 345161
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ YILDIRIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 314
Özet
Bu çalışmanın temel amacı Milli Eğitim Bakanlığı ve Talim Terbiye Kurulu Başkanlığı tarafından tasarlanan merkezi ilköğretim sosyal bilgiler ders programının öğretmenler tarafından algılanması ve planlanan ders programının uygulamaya dönüştürülmesi sırasında öğretmenlerin geçirdikleri deneyimleri incelemektir. Bu bağlamda bu araştırma, eğitim programlarının merkeziyetçi yapısının öğretmenler üzerindeki etkisi ile programın öğrenme ve öğretme sürecine aktarılması sırasında gerek öğretimin planlanması gerekse sınıf içi aktivitelerin yürütülmesi açısından ortaya çıkan benzerliklere ve farklılıklara odaklanmaktadır. Çalışma olgu bilim nitel araştırma deseni içinde tasarlanmıştır. Araştırmanın amacına bağlı olarak Ankara ili içinde görev yapan 4. ve 5. sınıf öğretmenleri çalışmanın örneklemini oluşturmaktadır. Örneklem seçimine okullardan başlanmış ve maksimum çeşitlilik örneklemesi yöntemi kullanılarak okulların bulundukları bölgelerin sosyo-ekonomik düzeylerine göre 8 ilköğretim okulu belirlenmiştir. İki aşamadan oluşan araştırmanın birinci aşaması için bu okullarda görev yapan 30 4. ve 5. sınıf öğretmenlerinden yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla veri toplanmıştır. Çalışmanın ikinci aşamasında, birinci aşamada çalışmada yer alan öğretmenlerden ölçüt örnekleme yöntemiyle seçilen 10 öğretmen yer almıştır. İkinci aşamada yer alan 10 öğretmenin sosyal bilgiler derslerindeki uygulamaları bir ünite boyunca sınıf içi gözlemler yoluyla incelenmiş, buna ek olarak gözlem sürecinin başında ve sonunda öğretmenlerle yarı yapılandırılmış takip görüşmeleri yapılmıştır. Aynı zamanda gözlem sürecinde de sohbet tarzında görüşmeler yapılmıştır. Elde edilen veriler çerçevesinde merkezi programın uygulamaya dönüştürülmesi, öğretmenlerin öğretimi planlama süreçleri, karar verme süreçleri ve sınıf içi uygulamalarının öğretmenlerin merkezi programa yönelik algıları, tasarlanan programın dayandığı felsefe, teori ve eğitim politikalarını anlayıp benimsemeleri ile ilişkili olduğu saptanmıştır. Çalışmanın önemli bulgularından bir diğeri ise öğretmenlerin programı uygulamaya dönüştürme sırasında benzerlik gösteren ya da farklılaşan özelliklerinden yola çıkarak oluşturulan üç öğretmen profilidir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate how teachers perceive and understand the centralized social studies curriculum, and how they transform this curriculum into classroom practices through planning and teaching. A phenomenological qualitative study was employed in the study and data collection process composed of two phases. In the first phase, data were collected from 30 4th and 5th grade teachers through semi-structured interviews. In the second phase, observations and follow up interviews were conducted with 10 4th and 5th grade classroom teachers. The results indicated that transformation of curriculum, including teachers? thinking about the instruction, their instructional planning practices, their decision making process, and their classroom practices was related with teachers? perceptions of the curriculum and their understanding about the philosophy, theory, and policies behind the curriculum. Moreover, the level of teachers commitment to curriculum during transformation of it was also linked to the level of their taking part in the curriculum development process. Challenges of curriculum implementation were also identified as standardized curriculum, national testing system, limited information about practicing constructivist curriculum in class, insufficient in-service training programs about implementation of constructivist curriculum, school context, classroom environment, large class size, lack of support from administrators, meeting the varied needs of students with different backgrounds, allocated time for units and instruction, ineffective curriculum materials, and lack of resources. The findings further revealed that teachers? varied approaches to transformation of curriculum depend on their perceptions and understanding of the curriculum, experience, educational backgrounds, knowledge on the subject matter, their educational approach, students, and school context.