Political and psychological aspects of submission in George Orwell's Nineteen Eighty-Four
George Orwell'ın Bin Dokuz Yüz Seksen Dört adlı eserindeki itaatin politik ve psikolojik boyutları
- Tez No: 345177
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ATALAY GÜNDÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu tez, George Orwell'in Bin Dokuz Yüz Seksen Dört romanındaki baskın ideolojinin politik ve psikolojik boyutlarına odaklanmayı ve toplumun, baskıcı totaliter rejime itaatinin psikolojik nedenlerini sorgulamayı amaçlamaktadır. Bu bakımdan, ilk olarak; romandaki güç ilişkilerini ortaya koymak amacıyla, ana karakter Winston Smith'in sözde direnişi ve başkaldıran bir figür olarak toplumdaki konumu bağlantılı olarak sorgulanmaktadır. İkinci olarak; halkın egemen ideolojiye teslimiyetinin ideolojik boyutları
Özet (Çeviri)
This thesis aims to focus on the psychological and political aspects of the dominant ideology in George Orwell's novel Nineteen Eighty-Four (1949) and to explore the psychological motives behind the societys submissiveness to the oppressive nature of totalitarianism. In this regard, firstly, the basis for the main character's, Winston Smith's, so-called rebellion and his position as a resistant figure in society are questioned in tandem to reveal the network of power relations in the novel. Secondly, the ideological ground of the citizens' subordination to the ruling ideology is explored in relation to the