Demirdöven Barajı (Erzurum) aks yerinin mühendislik jeolojisi
Enginiering geology of Demirdöven Dam (Erzurum) aks place
  1. Tez No: 34519
  2. Yazar: YAŞAR ŞANLI
  3. Danışmanlar: DR. ALİ NAİL GÖZÜBOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Jeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
IV ÖZ Demirdöven Barajı (Erzurum) Aks Yerinin Mühendislik Jeolojisi Bu incelemede, Demirdöven barajı ekseni ile göl alanı ve çevresindeki kaya birimlerinin yayılımı haritalanmıştır.. Ayrıca sözkonusu bu birimlerin tanımlanması için arazi ve büro çalışmaları yapılmıştır. Dolguda kullanılması planlanan gereçlerin mühendislik özellikleri incelenmiştir. Baraj tipinin seçiminde etkili olan jeolojik unsurlar, baraj ekseni ve çevresinde yapılan araştırma sondajları, baraj ekseni altında geçirimsizlik ve duraylılığı sağlamak amacıyla yapılan perde ve kapak enjeksiyonları üzerin de önemle durulmuştur. Bunun yanında bölgenin sismik yapısı incelenerek, bölgede mevcut fay sis temi bu fayların etkinlik derecesi rakamlarla ortaya konularak bölgedeki deprem riskinin boyutları tüm açıklığıyla gözler önüne serilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ENGINEERING GEOLOGY OF THE DEMIRDOVEN DAM (ERZURUM) AXIS AREA In this study, the dispersion of rock units which is located in the place of dam axis and the reservoir area and its vicinity are mapped. In addition, field or laboratories study is made in order to this rock units are identified. The enginee ring properties of this units are investigated that is planned to use in the filling. Furthermore it is insist on the geological elements which is effected on the choi ce of dam type, test borehole that is at the place of dam axis and its environs and curtain of injections which is made so that it can provide impermeable zone and increase stability of subgrade below the dam axis. Howerver, the seismic structure and fault systmes and fault systems and degree of their effectiveness are researched. The probability of earthquake risk is indicated pointed out expressed.