Stres ve din: Lise gençliği üzerine psikolojik bir araştırma (Kahramanmaraş örneği)
Stress and religion: A psychological study on high school youth (The case of Kahramanmaras)
  1. Tez No: 345192
  2. Yazar: Fatma KIRMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİL APAYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Stres modern günlük yaşantının yaygın bir özelliğidir. Aynı durum başka biri için rahatsız edici olmasa da, günlük yaşantıdaki beklentiler birey üzerinde önemli fiziksel ve psikolojik etkiye sahiptir. Son yıllarda sayısız teorik ve uygulamalı stres çalışması yapılmış olsa da, stresin tanımı üzerinde ortak bir yaklaşıma hala ulaşılamamıştır. İnsanlar çeşitli nedenlerden dolayı strese maruz kalmaktadırlar. Stres, bireyin olumsuz koşullarla karşılaştığı ve üstesinden gelmek için mücadele etmekten kaçınan, özellikle ben merkezli ve özgüven duyguları zayıf ya da gelişmemiş insanlarda görülme olasılığı güçlüdür. Ortaöğretim öğrencileri de kendilerini ergenlik dönemi sıkıntıları, yoğun ders yükü ve üniversiteye giriş sisteminin stresi altında hissetmektedirler.
Özet (Çeviri)
Stress is a common feature of modern everyday life. The same thing for someone else, but not disturbing the daily life situations of individuals expected to have a significant impact on the physical and psychological. In recent years, although numerous theoretical and practical works are made on stress, it is still not reached a common approach on the definition of stress. People are exposed to the stress due to various reasons. Stress is an individual?s struggle to overcome adverse conditions and refrained from facing the particular feelings of self-centered and self-confidence is weak or undeveloped seen in humans is likely. Secondary school students feel themselves in troubles of adolescence, heavy course load, and stress in the university entrance system.