Siyasal pazarlamada tutundurma faaliyetlerine ilişkin seçmen davranışları: Kırklareli örneği
Electoral behaviours related with promotional activities on political marketing: The case of Kırklareli
- Tez No: 345203
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HATİCE SEÇİL FETTAHLIOĞLU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Siyasal Bilimler, İşletme, Political Science, Business Administration
 - Yıl: 2013
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 98
Özet
Son yıllarda, siyasi partiler ve adaylar rekabet avantajı sağlamak için pazarlama biliminden geniş ölçüde yararlanmaktadırlar. Siyasi partilerin rakiplerine göre daha avantajlı bir konuma geçmesi, siyasi partilerin programları ile seçmenlerin beklentileri arasında gerçekleştirilecek bir örtüşmeye bağlıdır. Bu çalışmada, pazarlama faaliyetleri ile siyasal pazarlama arasındaki ilişki incelenmiş ve Kırklareli halkının siyasal pazarlama çalışmalarına ilgisinin ve tutundurma faaliyetlerinden ne derece etkilediğinin ve hangi tutundurma faaliyetinden daha fazla etkilendiğinin belirlenmesine yönelik bir anket çalışması yapılmıştır. Anket çalışmamız Kırklareli il merkezinde bulunan oy kullanma yaşı ve ehliyeti bulunan genel bir kitleden 302 kişiye uygulanmıştır. Araştırma sonucunda katılımcıların büyük çoğunluğunun genç ve eğitimli kişilerden oluştuğu görülmektedir. Ayrıca yapılan siyasal pazarlama faaliyetlerinden halkın çok fazla etkilenmediği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In recent years, political parties and candidates benefit from marketing knowledge widely in order to gain competitive advantage. Gaining a competitive advantage depends on overlap of keynotes of political parties and expectations of voters. In this study, the relationship between marketing activities and political marketing is studied and a survey is conducted. The survey is related with involvement with the political marketing activities of people of Kırklareli and the degree of effect of promotional activities. 302 adult lives in the city center of Kırklareli and has a driver licence has answered the questionnaire. It has been seen that most of the participants are adolescent and educated. Moreover results of the analyses have shown that the people of Kırklareli are not greatly affected by the political marketing activities.