Kapsamlı gelirin belirlenmesi, raporlanması ve işletmenin piyasa değeri ile ilişkisinin analizi: Borsa İstanbul'da işlem gören şirketler üzerine bir uygulama
Determination, reporting and value relevance analysis of comprehensive income: Evidence from companies listed on Borsa Istanbul
- Tez No: 345313
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN KÖSE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 272
Özet
Uluslararası Muhasebe Standartları Kurulu?nun (UMSK), 2007 yılında Uluslararası Muhasebe Standartları 1 (UMS 1)?de yaptığı değişiklikle birlikte kapsamlı gelir raporlaması, şirketlerin finansal performansı konusunda önemli bir gösterge durumuna gelmiştir. Bu çalışmanın amacı; TMS?na göre kapsamlı gelirin belirlenmesi, muhasebeleştirilmesi ve raporlanmasına ilişkin ilkeleri ortaya koyarak, diğer kapsamlı gelir raporlamasının işletmenin piyasa değerini açıklama konusunda finansal bilgi kullanıcılarına bilgi sağlayıp sağlamadığının incelenmesi olarak belirlenmiştir. Kapsamlı gelir raporlaması ile işletmenin piyasa değeri arasındaki ilişki, Ohlson (1995)?in modeli temel alınarak, 2008Q1 ? 2013Q1 dönemi için Borsa İstanbul?da işlem gören şirketlerden seçilen grup üzerinden araştırılmıştır. Çalışmanın sonuçları, işletmenin piyasa değeri ile kapsamlı gelir raporlaması arasında istatiksel olarak anlamlı bir ilişkinin varlığına işaret etmektedir. Dolayısıyla elde edilen bulgulara göre; diğer kapsamlı gelirin, işletmenin piyasa değerini açıklamada finansal bilgi kullanıcılarına bilgi sağladığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
With the revision of International Accounting Standard 1 (IAS 1) by the International Accounting Standards Board (IASB) in 2007, the importance of comprehensive income as an indicator of corporate performance has been increased. The purpose of this paper is to test whether other comprehensive income convey information incremental explanation for market prices for users of financial information, presenting the principal of determination, accounting process and reporting of comprehensive income. Based on the Ohlson?s model (1995), the paper tests the value-relevance of comprehensive income disclosure during the period 2008Q1 ? 2013Q1 for the select group of the Borsa Istanbul listed companies. The results show that the relationship between comprehensive income and market prices is statistically meaningful. Our findings, therefore, suggest that other comprehensive income provides information to users of financial information.