Kamu mevzuatındaki yeni düzenlemelerin sağlık çalışanlarının örgütsel adalet algısı üzerine etkisi
Public legislation new regulations the effect of organizational justice perceptions of health care professionals
- Tez No: 345324
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİL YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Örgütsel adalet kavramı, dağıtım adaleti, süreç adaleti ve etkileşim adaleti olmak üzere üç boyuttan oluşmaktadır. Çalışma, 663 sayılı Kanun Hükmünde Kararname sonucunda Sağlık Bakanlığı teşkilat yapısında meydana gelen değişikliklerin, çalışanların örgütsel adalet algıları üzerindeki etkilerini ölçmek amacıyla yapılmıştır. Örgütsel adalet ölçeğinin orijinal hali düzenlemeler öncesi, uyarlanmış hali ise yeni düzenlemeler sonrasındaki örgütsel adalet algısını ölçebilmek amacıyla uygulanmıştır. Çalışma, Zonguldak il merkezinde görev yapan 200 sağlık personeli üzerinde uygulanmıştır.Araştırma sonuçlarına göre, katılımcıların düzenlemeler öncesi örgütsel adalet algısı ile yeni düzenlemeler sonrasındaki örgütsel adalet algısı boyutları, cinsiyet, eşlerin çalışma durumu, görev yapılan kurum, tayin isteme durumu, unvan, gelir durumu ve sendikaya üyelik değişkenlerinde farklılık göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The concept of organizational justice, distributive justice, process justice and interpersonal justice are composed of three dimensions. This study, as a result of the No. 663 Decree Law of the changes in the organizational structure of the Ministry of Health, was carried out to measure the changes on employees' perceptions of organizational justice. The original version of the scale of organizational justice is applied to be able to measure current situation, and adapted version of the new regulations are applied to be measure organizational justice perception. Study is performed on 200 health employees in the Zonguldak.According to research results participants before regulations the perception of organizational justice, with dimensions of organizational justice perceptions after the new regulations between gender, partners to work, institution, status of appointment, job title, the level of income, and trade union membership variables are different from.