Kitlesel spor faaliyetleri özelinde spor pazarlaması; BJK örneği
Sports marketing activites; Example of Beşiktaş Football Club
- Tez No: 345389
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CANER GİRAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, İşletme, Sports, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Geçmişte spor faaliyetleri sadece yerel ölçekte ve dar bir taraftar kitlesine hitap edilerek gerçekleştirilmekteydi. Bu da herhangi bir profesyonel çalışma gerektirmediğinden tamamen amatörce sürdürülmekteydi. Ancak günümüzün gelişen iletişim teknolojileri sporun her türünü oldukça geniş kitlelere ulaştırmuştır. Artan bu popülerlik sportif faaliyetlerin birer ürün ve hizmet olarak alılanmasını da beraberinde getirmiştir. Bunun sonucunda da spor etkinlikleri oldukça ciddi tutarlardan oluşan bir endüstri haline gelmiştir. Özellike futbol bu süreçten en olumlu etkilenen spor dalıdır. Spora yönelik artan bu taraftar ilgisi takip edilen takımların veya sporcuların kendi markalarıyla ürün çıkararak taraftarlara pazarlama faaliyetlerini getirmiştir. Başarılı olan takımların veya sporcuların ürünleri taraftarlardan ilgi çekmiş ve ciddi gelirler sağlamıştır. Türk spor kulüplerinden Beşiktaş'ın spor pazarlama faaliyetlerini ele aldığımız bu çalışmamızda, Beşiktaş'ın son dönemlerde bu konuda önemli gelişme gösterdiği söylenebilir. Kulübe gerçekten sadık taraftar kitlesi sayesinde Beşiktaş maç gelirleri ve ürün satışlarından kulübe önemli katkılar sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Sports activities in the past were being realized only on local scale and targeting to a very small audience. Hence it did not need any professional eefort, all they were followed by very amateur base. However, advancing communication technologies of recent times carried sport activities to a mass society. This increasing popularity rught the prception of sports activities as products and services. Consequently, sports activities turned into an industry with significant amounts. Especially football is the sports branch favored best from this process. This increasing supporter interest to sports led to clubs or sporters to launch products with thir brand names and applying marketing efforts. Sporters or clubs with obvious success attracted more supporter interest as consumer to their products. In this study that we analyzed Beşiktaş from Turkish clubs, it can be stated that Beşiktaş has shown a very considerable progress in recent years. Thanks to very loyal supporters, Beşiktaş could generate significant income from match revenues and product sales.