Bir yerleşim ve yönetim birimi olarak Türkiye'de mahalle
Neighborhood in Turkey as a settlement and management unit
- Tez No: 345413
- Danışmanlar: PROF. DR. HAMİT PALABIYIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Mahalle bir yerleşim birimi olarak şehrin belirli bir bölümünde yer alan insanların bir arada yaşadıkları ve dayanışma içinde bulundukları komşuluk birimlerinden oluşmaktadır. Mahalleyi bir yönetim birimi olarak tanımladığımızda ise tüzel kişiliği olmayan ancak merkezi yönetimin ve yerel yönetimlerin uzantıları konumunda olan ve yöneticileri seçimle iş başına gelen demokratik bir birimdir. Türkiye?de bir yerleşim ve yönetim birimi olarak var olan var olan mahalle ve mahalle yönetimleri köklü bir geçmişe sahiptir. Osmanlıda Kadı?nın yönetiminde olan mahalle, II. Mahmut zamanında, ilk muhtarlık teşkilatının kurulmasıyla muhtarın yönetimine geçmiştir. Osmanlı?dan intikal eden mahalle yönetimleri 1913 ve 1933 yıllarında kaldırılmış olsa da 1944?de tekrar kurulmuşlardır. Halka en yakın hizmet birimi olmasına rağmen tüzel kişiliğe sahip olmayan mahalleler günümüzde muhtarın başkanlığında ihtiyar heyetiyle birlikte yönetilmektedir. Demokrasinin vazgeçilmez unsurlarından birisi olan halkın yönetime katılımının artırılması için mahalle yönetimlerinin korunması ve yeniden yapılandırılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
As an accommodation unit, districts compose of neighborhood units, located in some parts of a city, in which the citizens live together and act in cooperation. If districts are to be defined as a management unit, they are democratic units, whose managers are selected, not having legal entity, and are division of territory, as of a country, state, or marked off for administrative, electoral purposes. Existing as an accommodation and management unit in Turkey, districts and local management units have a long-standing past. Local government which had once been under the rule of Kadi in the Ottoman Empire was then ruled by Mukhtar with the foundation of first Mukhtar?s organization during the reign of Mahmut II. Although the local government which was transferred from the Ottoman Empire was abolished once in 1913 and 1933, its nonexistence could not be replaced and it was founded again with a law which was put into practice in 1944. Though it is the most familiar service unit to public, today districts not having legal entity are governed by the chairmanship of mukhtar with the council of elders. To increase the participation of the people (public) in the administration, which is one of the indispensible features of democracy, it is necessary that the local government should be reconstructed and take place in the local administration units.