Kastamonu ili Merkez ve güney ilçelerindeki orun ve bazı cadde, sokak adları üzerine bir inceleme
An analysis on names of places, some streets and avunues in Central district of Kastamonu and its southern districts
- Tez No: 345446
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AKÇATAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Onomastik'in (ad bilim) iki önemli kolundan biri yeradbilim(toponimi)dir. Yeradbilim insan topluluklarının yaşadıkları, geçtikleri veya kısa süre kaldıkları yerlere çeşitli özellikler kullanarak verdikleri adları anlam ve yapı olarak inceler. Tezde Kastamonu İli ve Güney İlçelerindeki orun ve bazı cadde ve sokak adları leksik / semantik ve yapısal olarak değerlendirilmiştir. Çalışmanın amacı Kastamonu İli'nin güney ilçelerinde yeradı vermedeki özellikleri ve bundan yola çıkarak yörenin kültürünün yansımalarını ortaya koymaktır. Tez beş bölümden oluşmuştur. Yeradları türleri açısından ayrılmış, anlam olarak değerlendirilmiş ve son olarak yapısal özellikleri ele alınmıştır. Kastamonu'da eski kültürün unutulmadığı, özellikle köy adlarında bunun yansıtıldığı ve yeradları verilirken Türkçenin inceliklerinin kullanıldığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Toponomy is one of the two important branches of onomastics. Toponomy studies names of places where communities live, pass by or stay for a short time in terms of meaning and structure and how communities name them after by using various features. In the thesis, names of places, some streets and avenues in central district of Kastamonu and its Southern Districts have been evaluated both in lexical/semantical and structural way. The aim of the study is to present features of reasons for naming after places in southern districts of Kastamonu and in this way to show local cultural reflections. The thesis is formed of five sections. Name of places have been classified as to their species, evaluated semantically and structurally in the end. It has been determined that the old cultural elements have not been forgotten, it is reflected especially on the names of the villages and delicacy of Turkish language has been used by naming after places.