Student and school level factors in victimization of middle school students: An ecological perspective
Ortaokul öğrencilerinin mağduriyetini etkileyen öğrenci ve okul düzeyi faktörleri: Ekolojik bir bakış
  1. Tez No: 345467
  2. Yazar: GÖKHAN ATİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OYA GÜNERİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 218
Özet
Bu çalışma akran ve zorba mağdurlarını, mağdur olmayan öğrencilerle karşılaştırarak mağdur olma olasılığına etki eden öğrenci ve okul düzeyindeki faktörlerin rolünü incelemeyi amaçlamıştır. Çalışmanın örneklemini, Ankara'daki 16 farklı okuldan 1557 (832 erkek ve 725 kız) ortaokul öğrencisi oluşturmuştur. Bu çalışmada veri toplama aracı olarak; Demografik Veri Formu, California Zorba Mağduriyet Ölçeği (CZMÖ; Felix, Sharkey, Green, Furlong, & Tanigawa, 2011), Okul İklimi Ölçeği (OİÖ; Emmons, Haynes, & Comer, 2002) ve Çocuklar İçin Öz-Yeterlik Ölçeği (ÇÖÖ; Muris, 2001) kullanılmıştır. Aşamalı genelleştirilmiş doğrusal modelleme sonuçları, akran ve zorba mağduru olma olasılıklarında (mağdur olmayanlarınkine göre) okullar arası anlamlı bir farklılaşmanın olduğunu göstermektedir. Öğrenci düzeyi değişkenleri akran ve zorba mağduru olma olasılığını anlamlı bir şekilde yordamıştır. Akran ve zorba mağdurları duygusal öz-yeterlik, adalet, düzen ve disiplin değişkenlerinde düşük puanlara sahiptir. Zorba mağdurlar ayrıca kaynakların paylaşımı ve öğrencilerle olan kişilerarası ilişkilerde düşük puanlara sahiptir. Öğrenci düzeyi değişkenleri kontrol edildiğinde, okul düzeyi değişkenleri akran mağduru olma olasılığındaki okullar arası farklılaşmayı istatistiksel ve anlamlı bir şekilde yordamazken, zorba mağduru olma olasılığındaki okullar arası farklılaşmayı istatistiksel ve anlamlı bir şekilde yordamıştır. Ancak, modelde anlamlı herhangi bir yordayıcı değişken bulunmamaktadır. Sonuç olarak, bulgular mağduriyetteki okullar arası farklılaşmanın büyük bir çoğunluğunun öğrenci özellikleri tarafından açıklandığını göstermektedir. Bulgular, okula özgü zorbalık müdahaleleri geliştirirken öğrencilerin duygusal öz-yeterlik inançlarına ve okul iklimi algılarına odaklanmanın öneminin altını çizmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the role of student- and school-level factors that contribute to the likelihood of being peer victim and bully victim by comparing them with non-victim. The sample of the study consisted of 1557 (832 males, 725 females) middle school students from 16 different schools in Ankara. The data collection instruments of the study were; Demographic Data Form, California Bully Victimization Scale (CBVS; Felix, Sharkey, Green, Furlong, & Tanigawa, 2011), School Climate Survey (SCS; Emmons, Haynes, & Comer, 2002), and Self-Efficacy Questionnaire for Children (SEQ-C; Muris, 2001). The results of hierarchical generalized linear modeling indicated a significant variation between the schools in the log-odds of peer victim and bully victim (relative to non-victim). The student-level variables predicted significantly the likelihood of being in peer victim and bully victim. Both peer victims and bully victims reported lower emotional self-efficacy, fairness, order and discipline. On the other hand, bully victims also reported lower sharing of resources and student interpersonal relations. After controlling the student-level variables (as covariates), the school-level variables did not statistically and significantly predict variation across the schools in the log-odds of peer victim. However, these variables statistically and significantly predicted variation across the schools in the log-odds of bully victim, but there was no significant predictor in the model. Consequently, findings suggested that most of the variation across the schools in victimization was explained by the characteristics of the students. The findings might underline the importance of attending emotional self-efficacy beliefs and school climate perceptions of the students? while developing a school-specific bullying intervention.