Dynamics of policy formation in Turkey and the U.S. : A comparative case study of two reform initiatives
Türkiye ve Amerika'da eğitim politikası oluşturma süreci: İki eğitim reformunun karşılaştırmalı analizi
- Tez No: 345470
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ YILDIRIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Sayfa Sayısı: 392
Özet
Devlet ve eğitim arasındaki ilişki, devletin eğitim üzerindeki artan rolü ve kontrolü ile özellikle 21. yy'da daha da güçlenmiştir. Devletin eğitim üzerindeki kontrolü modern devletin aracı haline gelen ve toplumun temel çıkarları ve değer yargıları doğrultusunda eğitim sistemini şekillendirmek için kullanılan eğitim politikaları ile sağlanmaktadır. Ancak, eğitim politikası özgün bir sosyo-politik sistemde geliştirilen oldukça karmaşık, dinamik ve çok katmanlı bir kavramdır. Herhangi bir eğitim sisteminin dinamiklerini anlamak için eğitim politikası oluşturma sürecini ve içinde yer aldığı bağlamı anlamak gerekir. Bu çalışmanın amacı Türkiye ve Amerika Birleşik Devletleri'ndeki eğitim politikası oluşturma süreçlerini, temel politika yapıcılarının algıları çerçevesinde analiz etmektir. Daha geniş bir çerçevede, bu çalışmada özellikle eğitim alanındaki belirli konuların, hükümetlerin gündemlerine nasıl yerleştiği, bu konuların nasıl eğitim politikalarına dönüştüğü ve politikaların hangi şartlarda, bağlamda ve kimler tarafından yapıldığı incelenmiştir. Araştırma deseni olarak karşılaştırmalı nitel durum analizi uygulanmıştır. Her iki ülkeden öğretmenlerin profesyonel eğitimi ve kariyer gelişimini hedefleyen bir eğitim reform girişimi; Türkiye'de Öğretmenlik Kariyer Basamakları Yönetmeliği (2005) ve Wisconsin, Amerika'da Öğretmen Eğitimi Program Onay ve Lisans Yönetmeliği (PI34, 2000) örnek durum olarak analiz edilmiştir. Veriler derinlemesine görüşmeler ve dokümanlar aracılığı ile toplanmıştır. Her iki ülkede politikaların oluşturulmasında aktif görev alan yedi politika yapıcı ile görüşülmüştür ve çok sayıda birincil ve ikincil doküman toplanmıştır. Verilerin analizinde ve yorumlanmasında betimsel ve karsılaştırmalı bir yol izlenmiştir. Bulgular eğitim politikası oluşturma süreçlerinin her iki ülkede de oldukça karmaşık ve politika bağlamını belirleyen çeşitli etmenlerin etkisi altında olduğunu göstermiştir. Politikaların geliştirildiği bağlam her iki ülkede de politik, ekonomik, sosyal ve uluslararası etmenler yanında politika yapıcıların kültür, değer yargıları, inançları, deneyimleri ile sayıları ve türleri tarafından örülmüş ve bu etmenler tarafından belirlenmiştir. Öğretmenlik Kariyer Basamakları Yönetmeliği çerçevesinde Türkiye'deki eğitim politikası oluşturma süreci politik, bürokratik, doğrudan, politik oyunlar ve politika yapıcılar arasında ciddi çatışmalar içermeyen, ancak yine de kapalı ve kısıtlı, tepeden inme, hükümet merkezli ve elitist olarak tanımlanabilir. Bununla birlikte Wisconsin'deki eğitim politika oluşturma süreci farklı yönetim seviyelerine dağılmış, birbiri ile rekabet eden çok sayıda ve çeşitli paydaşların ve baskı gruplarının yer aldığı, mutabakat ve katılıma dayalı çoğulcu geleneğin bir örneği olarak betimlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The bond between the state and education has become stronger due to expended role and control of the state over education especially in the 21st century. Control of the state on education is embodied in educational policies which are the apparatus of modern states used to shape the education system in accordance with the basic interests and values of the society. However, educational policy is a complex, dynamic and multi-tiered concept that is formulated in a diverse sociopolitical system. Understanding the context and the dynamics of educational policy making is required to understand the dynamics of any educational system. This study aimed to investigate the formulation process of educational policies in Turkey and the U.S. through the perceptions of key actors in policy making process. On a broader perspective, this study tried to examine how certain issues became the agenda of the governments, how educational policies were formulated, under what conditions, in which context, and by which agents (persons or groups). For this purpose a qualitative comparative case study design was applied. Two specific policy initiatives of teacher education and teacher quality policies in Turkey (Career Ladders for Teachers, 2005) and Wisconsin, U.S. (Teacher Education Program Approval and Licenses: PI34, 2000) were focused as cases. Data were collected through in-depth interviews and document analysis. Seven key policy makers in each case were interviewed, and primary and secondary documents related to policies were collected. A descriptive, analytical and comparative approach was followed during the data analysis and interpretation. Results of this study showed that policy formulation process in education in two countries is highly complex and under the influence of various factors which determine the policy context in which the policy is developed. Policy context, in both countries, is intertwined by political, economic, social and international factors as well as the culture, values, beliefs, experience, variety and number of the policy actors. Policy process in Turkey, on the account of CLT, can be described as more politicized, and bureaucratic, more straightforward without policy games, and serious conflicts among the policy actors, yet more constrained, top-down, closed, government oriented and elitist process in which democratic procedures were ignored. Wisconsin, on the other hand, demonstrates a more complex policy contexts nested in different levels of government and high number of interest and pressure groups competing with each other, and based on consensus building and participation in within the realms of pluralist tradition.