Stratified ground of the city: Transformation of Istanbul Divanyolu in the modern period
Kentin çok katmanlı zemini: Modern süreç içinde İstanbul Divanyolu?nun dönüşümü
  1. Tez No: 177581
  2. Yazar: BERNA YAYLALI YILDIZ
  3. Danışmanlar: DR. NAMIK ERKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu tez, günümüz kentlerinin çok katmanlılığı üzerine, tarihi İstanbul'un ana yolu olan Divanyolu aracılığıyla eleştirel bir okuma sunmaktadır. İncelenen zemin parçalı bir karaktere sahiptir, dolayısıyla morfolojik, ekonomik, kültürel ve kuramsal strüktürler arasındaki süreksizliği takip edebilmek için çalışma, kentteki modernleşme süreci çerçevesinde katmanların çakışması üzerine odaklanacaktır. İstanbul'un çeşitliliklerini sorgulayan tartışmaların ötesinde, bu çalışma Divanyolu'nda gözlenen modernleşme sürecinin kendine özgü karakterini sorgulamayı hedeflemektedir. Ayrıca, tezin diğer bir amacı da, bu değerlendirmeden elde edilecek bilgi aracılığıyla çok katmanlı alanlarda oluşturulacak yeni zeminler için bir örnek çerçeve sunabilmektir.Bu çerçeve içinde, Divanyolu çok katmanlı zeminlerin karmaşıklığını tartışmak için örnek olarak seçilmiştir. Topkapı Sarayından Edirne Kapısına uzanan Osmanlı başkentinin ana yolu olan Divanyolu çok katmanlı bir zemin örneğidir. Yol 19. yüzyıldan günümüze ulaşan modernleşme süreçlerinin farklı dönemlerini yansıtmaktadır. Bu tez de Divanyolu'nda gözlenen parçalı dönüşümlerin ana dinamikleri değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
This thesis presents a critical reading of the multilayeredness in contemporary cities through the case of Divanyolu, main road of the historical İstanbul. The ground in this case displays the fragmented character, so in order to follow the discontinuities in the morphological, economical, cultural and also hypothetic structures; this study will concentrate on the confrontation of layers within the framework of modernization process in the city. Beyond many possible discussions questioning the multiplicity of Istanbul, this study aims to encompass the specific character of the modernization process observed in Divanyolu. Furthermore, the information derived from the evaluation can suggest an exemplary framework for the new grounds in the multilayered sites, which is actually the other aim of the study.Within this framework, Divanyolu is chosen as a major urban case to discuss the complexity of the stratified ground. It was an example of a stratified ground being the main thoroughfare of the Ottoman Capital, which formed the important network from the Topkapı Palace to the Edirne Gate. The road has been the stage for the modernization process beginning from the 19th century to the present. With the different stage modernization process, the ground displayed the fragmented character. In this thesis, the main dynamics of this partial transformation will be evaluated.