Articulation of tribalism into modernity: The case of Pashtuns in Afghanistan
Aşiretçiliğin moderniteye eklemlenmesi: Afganistan'da Peştunların durumu
- Tez No: 345530
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDOĞAN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Sociology, International Relations
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortadoğu Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmanın başlıca amacı, Afganistan'da aşiretçilik ve modernite arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Afganistan'daki en büyük etnik grubu oluşturan Peştunları konu alan bu çalışma, Peştunların aşiret konfederasyonundan merkezi devlete dönüşme sürecini anlatmaktadır. Bu bağlamda düşünüldüğünde, bu tezin konusu, temelde, Afganistan'ın iki önemli kurumunu temsil eden aşiret ve devlet arasındaki güç savaşıdır. Bu iki kurum arasındaki ilişkinin ana hatlarını ortaya çıkarma amacı güden çalışma, Afgan devletinin, aşiretçiliğin etkisini kırmak amacıyla kullandığı modern strateji ve ideolojileri ele almaktadır. Bu çerçevede öne çıkan Milliyetçilik ve Sosyalizm ideolojileri, Peştun Aşiretçiliği bağlamında incelenmektedir. Afgan Milliyetçiliği ve Peştun Milliyetçiliği ile bunlarla Peştun Aşiretçiliği arasındaki ilişkiyi sorgulayan çalışma; modern devlet sınırlarının belirlenmesi, ulus-devlet inşa süreci ve modernist reform programları çerçevesinde aşiret kavramını tartışmaktadır. Müteakiben Sosyalizm tartışmasına geçen çalışma; sınıf çatışması kavramı, komünist bir parti, modern bir askeri darbe ile komünist bir devrim bağlamında aşiret kavramını incelemeye devam etmektedir. Aşiret kavramını modernitenin getirdiği yeni kavramlarla kıyaslayan çalışma, sonuç olarak, aşiretçiliğin modern ideolojilere eklemlenerek nasıl ayakta kaldığını gözler önüne sermeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The main objective of this thesis is to analyse the relationship between tribalism and modernity in Afghanistan. Focusing on Pashtuns, who constitute the largest ethnic group in Afghanistan, the thesis traces their transformation from a tribal confederacy into a central state that introduced modernity to Afghanistan. In this regard, the thesis is, basically, a discussion of the struggle for power between two institutions in Afghanistan: the tribe and the state. In an effort to reveal the relationship between the two, the thesis looks at the modern strategies and ideologies used by the Afghan state to beat the power of tribalism. Nationalism and Socialism, in this regard, come up as two modern ideologies that are discussed in relation to Pashtun Tribalism. Questioning the concepts of Afghan Nationalism and Pashtun Nationalism as well as their relation to Pashtun Tribalism, the thesis discusses the concept of a tribe within the frame of modern border demarcation, nation-building efforts and modernist reform programmes. Passing on to the discussion on Socialism, the thesis then addresses the question of tribe in relation to the idea of class struggle, a communist party, a modern coup d?état and a communist revolution. Contrasting the concept of tribe with such modern notions, the thesis finally reveals how tribalism managed to survive within these modern ideologies by articulating into them in various ways.