Turkey's transboundary water policy: Dominance of the realist paradigm?
Türkiye'nin sınıraşan su politikası: Realist paradigmanın etkisi
  1. Tez No: 345532
  2. Yazar: FUNDA YAKAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜHA BÖLÜKBAŞIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortadoğu Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Su, hem insanlar hem de diğer canlı türleri için en vazgeçilmez doğal kaynaktır. Ne var ki, diğer doğal kaynaklar gibi su da kısıtlı bir kaynaktır. Canlılar ve doğal yaşam için vazgeçilmez oluşunun yanında su, son yıllarda kalkınmanın da vazgeçilmez bir unsuru haline gelmiştir. Hızlı nüfus artışı, sanayileşme, küresel ısınma ve iklim değişikliği özellikle dünyanın kurak ve yarı kurak bölgelerinde su kıtlığını ve suyla ilgili çatışmaları şiddetlendirmiştir. Bu nedenle su sorunları, uluslararası ilişkilere ve devletlerin dış politikalarına yöne vermekte giderek daha etkili olmaya başlamış ve bu durum su politikalarının gerekliliğini beraberinde getirmiştir. Bu tez, Türkiye?nin sınıraşan su politikalarına odaklanmakta ve uluslararası ilişkiler disiplininin başat paradigmalarından realizmin Türkiye?nin sınıraşan su politikaları üzerinde ne derece etkili olduğunu irdelemeyi amaçlamaktadır. Realist paradigma, Türkiye?nin sınıraşan su politikaları üzerinde etkilidir, ancak belli sayıda istisna söz konusudur.
Özet (Çeviri)
Water is the most vital natural resource on the earth both for human and other species to survive. However, water is a scarce resource like other natural resources. Along with its essentiality for living things and natural life, water has been a key element for development in recent years. Rapid population growth, industrialization, global warming and climate change exacerbate water scarcity and water related conflicts especially in arid and semi-arid parts of the world. Therefore, water problem increasingly dominates international relations and foreign politics of countries which brings about the exigency of water politics. This thesis focuses on Turkey?s transboundary water policy and aims to examine to what extent realism, one of the grand theories of the international relations discipline, is dominant on Turkish transboundary water politics. Realist paradigm is dominant over Turkey?s transboundary water politics; however, there are a certain number of exceptions.