Fazlur Rahman'a göre vahyin oluşumunda Hz. Peygamber'in Rûhu'l-Emîn ile ilişkisi
The relationship of the Prophet with Rūḥ al-Amīn in the formation of revelation according to Fazlur Rahman
  1. Tez No: 1012394
  2. Yazar: MEVLÜT TUTUCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN YURDAGÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
Özet
Bu yüksek lisans tezi, çağdaş İslâm düşünürü Fazlur Rahman'ın vahiy anlayışını, özellikle onun Rûhu'l-Emîn ile Hz. Peygamber'in arasındaki ilişkinin mâhiyetine dair yorumunu merkeze alarak incelemektedir. Bu çerçevede Fazlur Rahman'ın vahiy tecrübesini, klasik vahiy tasavvurlarından ayrılan yönleriyle ele alış biçimi değerlendirilmektedir. Araştırma, Fazlur Rahman'ın vahye dair görüşlerini tarihsel ve düşünsel bağlamı içerisinde, kavramsal ve sistematik bir çözümleme yöntemiyle incelemektedir. Çalışmanın ilk bölümlerinde vahiy kavramının İslâm öncesi Arap şiirindeki ve Kur'ân'daki kullanımları ile İslâm düşünce geleneğinde ortaya çıkan kelâmî tartışmalar (Halku'l-Kur'ân, kelâm-ı nefsî/kelâm-ı lafzî) ele alınmıştır. Bu teorik zemin üzerinde Fazlur Rahman'ın vahiy elçisi olarak Rûhu'l-Emîn anlayışı ve vahiy esnâsında Hz. Peygamber ile kurulan ilişkinin niteliği incelenmiştir. Bu bağlamda Fazlur Rahman'ın konuya dair görüşleri ortaya konulmuş, ardından bu görüşlerden hareketle çeşitli çıkarımlarda bulunulmuştur. Devamında Fazlur Rahman'ın vahiy anlayışının temelini oluşturan Kur'ân'ı anlama ve yorumlama yöntemi ele alınmış; sonuç bölümünde ise araştırma sürecinde onun vahiy konusuna yaklaşımıyla ilgili olarak elde edilen bulgular özetlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This master's thesis examines the concept of revelation in the thought of the contemporary Islamic thinker Fazlur Rahman, focusing particularly on his interpretation of the nature of the relationship between Rūḥ al-Amīn (the Trustworthy Spirit) and the Prophet Muhammad. Within this framework, the study evaluates how Fazlur Rahman approaches the experience of revelation, especially in terms of the aspects that distinguish his view from classical conceptions of revelation. The research analyzes Fazlur Rahman's views on revelation within their historical and intellectual context through a conceptual and systematic method of analysis. In the initial chapters, the concept of revelation is explored in terms of its usage in pre-Islamic Arabic poetry and in the Qur'an, as well as the theological debates that emerged in the Islamic intellectual tradition (such as Khalq al-Qurʾān [the createdness of the Qur'an] and the distinction between kalām nafsī and kalām lafẓī). On this theoretical basis, Fazlur Rahman's understanding of Rūḥ al-Amīn as the agent of revelation and the nature of the relationship established with the Prophet during the process of revelation are examined. In this context, his views on the subject are presented, followed by various inferences drawn from these views. Subsequently, the methodological foundation of his understanding of revelation—namely, his approach to understanding and interpreting the Qur'an—is discussed. In the conclusion, the findings obtained throughout the research process regarding his approach to revelation are summarized