İlköğretim 6,7 ve 8. sınıflarda din kültürü ve ahlak bilgisi dersinde öğrenci başarısını etkileyen faktörler: Tosya örneği
The effective factors on the success ofthe students in the religious cultureand ethics course at 6, 7 and 8. grades: Tosya example
  1. Tez No: 345569
  2. Yazar: MESUT ŞEKER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADEM KORUKCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu araştırma, ilköğretim öğrencilerinin Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersindeki öğrenci başarısını etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma 2012-2013 Eğitim Öğretim Yılı?nda Kastamonu İli Tosya İlçesindeki, üst-orta ve alt sosyo-ekonomik düzeyi temsilen seçilen, Namık Kemal Ortaokulu, Fatih Ortaokulu, Sakarya Ortaokulu, Akbük Ortaokulu?nda öğrenim gören toplam 350 6. ve 7. Sınıf öğrencisinden oluşan örneklem grubu üzerinde gerçekleştirilmiş bir çalışmadır. Araştırmanın bağımlı değişkeni olan öğrencilerin başarı düzeylerine ilişkin veriler başarı testleri ile bu başarı düzeyini etkilediği düşünülen bağımsız değişkenlere ait veriler ise, öğrencilerin kişisel bilgileri, ailelerinin ekonomik yapısı ve derslerine ilgisi, sınıfın fiziki donanımı gibi çeşitli maddelerin bulunduğu anket formu aracılığıyla elde edilmiştir. Başarı testleri ve anket formu yoluyla elde edilen verilerin, istatistik programı SPSS ile ki-kare analizleri yapılmıştır. Araştırmamızın sonucunda; DKAB dersinde öğrenci başarı düzeyi ile öğrencilerin cinsiyet, sınıf düzeyi, şubeleri, yaşları, ailenin ekonomik geliri, babasının mesleği, babasının eğitim durumu, annesinin eğitim durumu, okul dışında eğitim alıp almadığı, günlük ne kadar TV seyrettiği, çalışma odasının olup olmadığı, ailesinin derslerine karşı ilgisi, günlük ders tekrarı yapıp yapmadığı, sınıftaki bilişim aracı yeterliliği, öğretmenin bilişim araçlarını kullanma yeterliliği, öğretmenin farklı ders anlatım metotlarını kullanma yeterliliği, öğrencinin derse aktif olarak katılıp katılmadığı, öğretmenin derste farklı kaynakları kullanma yeterliliği ve öğrencinin dersi sevip sevmediği değişkenleri arasında anlamlı bir farklılaşma tespit edilmiştir. Ancak farklı okullarda eğitim görmeleri değişkeni ile başarı düzeyi arasında anlamlı bir farklılaşma tespit edilememiştir.
Özet (Çeviri)
This study is a descriptivestudymade in order to determine the factors affecting the success of students at secondary schools in the Religious Culture and Ethics Course in 2012-2013 education term on the examplary group consisting of 350 students of 6th and 7th classes taught in Namık Kemal Ortaokulu, Fatih Ortaokulu, Sakarya Ortaokulu and Akbük Ortaokulu who have been selected in a way to represent the uppermiddle and the lowersocio-economiclevels in Tosya district in Kastamonu. While the data of successlevel of students, the dependant variants of the study, have been obtained through success tests, the data of independant variants, thought to affect this success level, have been obtained through the question naire form containing various items of student?s personal and familial features, economical structures of students? families, students? interest in the courses and pyhsical conditions of theclass. The data obtained through success tests and the question naire form have been analyzed through chi-square analysis using SPSS Statistics programme. In accordance with the data obtained from the study, there is a significant difference between the students? level of success and their sex, level of class, deparment, age, level of reveneu, their fathers? job, their fathers? educationallevel, their mothers? education allevel, whether they have extra courses after school, how long they watch TV in a day, their families? interest in their lessons, whether they reviseregularly, adequacy of the It tools in theclass, teacher?scompetence in using It tools, teacher?s competence in using various teaching methods, whether students take active part in thelessons, teacher?s competence in using different sources for the course and whether students like the course. However, there isn?t a significant difference between the variant that they attend different schools and their level of success.