The making of European common security and defence policy (CSDP): The capability gap and its implications on NATO
Avrupa ortak güvenlik ve savunma politikası: Yetenek açığı ve NATO'ya etkileri
  1. Tez No: 345607
  2. Yazar: MEHMET MÜKERREM ARI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİLAY KAHRAMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
Ortak Güvenlik ve Savunma Politikası (OGSP) kapsamında, Avrupa Birliği (AB) 2003 yılından beri birçok barışı destekleme harekatı icra etmektedir. Bununla birlikte AB?nin hızlı değişim içindeki Dünya?da savunma emellerini ve gerekliliklerini yerine tamamıyla getirebilmesi konusunu tam olarak tahmin etmek zor olacaktır. Bu sebeble bu çalışmanın amacı OGSP oluşumunu, yapısını, yetenek oluşturma süreci ve gelişimi ile birlikte inceleyerek transatlantik yetenek boşluğunu ortaya koymak ve bunun sonucunda kendi oluşumuna ve NATO'ya etkilerini analiz etmektir. Tez, OGSP nin şimdiye kadar kayda değer biçimde kurumlarını, teşkilatlarını, askeri yapılarını oluşturduğunu ve birçok barışı destekteme harekatı icra ettiğini iddia etmektedir. Tarihi kurumsalcılık açışından AB, gerişi dönüşü çok zor ve külfetli bir yola girmiştir. Mevcut OGSP yapıları AB üyelerini sürekli bir dayanışma ve işbirliği yönünde bağlamamaktadır. OGSP?nin oluşturduğu kurumlar ve icra ettiği misyonlar dikkate alındığında, OGSP projesi mevcut eksiklikler ve yetenek açığına rağmen gelişmeye devam edecektir.
Özet (Çeviri)
Since 2003 the EU has been conducting numerous peace support operations under the umbrella of CSDP. However, it is really hard to predict fully whether the EU is quite ready to assume defence ambitions and mission in a volatile world. In this context, the purpose of this study is to explore the CSDP, its structures, capability building process and progress and then to present transatlantic capability gap and implications of the CSDP on itself and on NATO. The thesis argues that the CSDP so far has created significant institutions, structures, military bodies and conducted numerous peace support operations since its inception. From historical institutionalist perspective the EU has indulged in a path where turning back or turnover is really difficulty and inconvenient. The current CSDP structures seems to be locking-in the EU member states in the process of security and defence integration by continuous collaboration and cooperation. Given the established structures and completed/ongoing missions of CSDP, the CSDP project will continue to evolve although its current shortfalls and its capability gap.