Brexit'in Birleşik Krallık, NATO, AB güvenlik ve savunma politikalarına etkileri
Brexit's impact on the United Kingdom, NATO, EU security and defense policies
- Tez No: 651977
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜNGÖR ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Strateji ve Güvenlik Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Güvenlik Araştırmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 228
Özet
Brexit sonrası Birleşik Krallık (BK) ve Avrupa Birliği (AB) arasında savunma, güvenlik ve dış politika alanlarında oluşturulacak ilişkinin örneği AB'ye üye veya üye olmayan ülkeler ile varolan mevcut ticaret ilişkisi modellerinin hiçbirinde bulunmamaktadır. Bu çalışma, gelecekteki AB - Birleşik Krallık savunma ve güvenlik politikası ilişkisinin Brexit sonrası nasıl yapılandırılacağını ve Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü (NATO)'nün bu ilişkideki her iki aktör için konumunu değerlendirmektedir. Birleşik Krallık'ın Brexit sonrası AB'nin Ortak Güvenlik ve Savunma Politikası (OGSP) karar alma sürecine bu alanda ne derece dâhil olacağının belirlenmesinde ve AB - Birleşik Krallık arasında oluşacak savunma ve güvenlik ilişkisi modelinin AB'ye üye ülkeleri etkilemesi ve üye olmayan tüm aktörlere örnek teşkil edecek olması anlamında oldukça önemlidir. Çalışma, Birleşik Krallık'ın Brexit sonrası AB'nin savunma, güvenlik ve dış politikasındaki konumunu ve farklılıklarını belirlemesi gerektiğinin altını çizmektedir. Birleşik Krallık, AB ve NATO arasındaki gelecek dönemdeki ilişkisi bu aktörlerin özellik ve yetenekleri göz önünde bulundurularak Avrupa güvenliği kapsamında analiz edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
An example of the relationship to be established between the United Kingdom (UK) and the European Union (EU) in the fields of defense, security and foreign policy after Brexit is not found in any of the existing trade relationship models with EU member or non-member countries. This study evaluates how the future EU-UK defense and security policy relationship will be structured after Brexit and the position of North Atlantic Treaty Organization (NATO) for both actors in this relationship. In determining to what extent the UK will be involved in the decision-making process of the Common Security and Defense Policy (CSDP) after Brexit, and it is very important in that the defense and security relationship model to be formed between the EU and the United Kingdom affects the EU member states and will set an example for all non-member actors. The study underlines that the UK should determine its position and differences in the post-Brexit EU's defense, security and foreign policy. The future relationship between the UK, the EU and NATO has been tried to be analyzed within the scope of European security, taking into account the characteristics and capabilities of these actors.