Örgüt ikliminin bireylerin yaratıcılık performansı üzerindeki etkileri : Moda sektöründe bir uygulama
- Tez No: 345684
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE GÜNSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Giderek artan rekabet koşulları ve tüketici talepleri doğrultusunda devamlılıklarını sağlayabilmek ve rakiplerinin önüne geçebilmek adına sürekli bir arayış içerisinde olan işletmelerin temel rekabet avantajı kaynaklarından biri de şüphesiz ki yaratıcılıktır. İşgörenlerin yaratıcı potansiyelinin açığa çıkarak işletme çıkarlarına hizmet edebilmesinde iklimin önemli bir rolü mevcuttur. Bireysel yaratıcılığın hayati bir role sahip olduğu moda sektörü tasarımcılarından toplanan veriler kapsamında iklim ile yaratıcılık ilişkisinin incelendiği bu çalışmada örgüt iklimi ?örgütsel destek?, ?içsel takdir? ve ?baskı? olmak üzere üç boyut altında ele alınmakta, sonuçlar ise özellikle içsel takdir boyutunun bireysel yaratıcılık üzerindeki etkisinin altını çizmektedir. Anahtar kelimeler ; Örgüt iklimi, yaratıcılık, moda sektörü.
Özet (Çeviri)
As a result of increasing competition and consumer requirements, creativity emerges as one of key sources of competitive advantage for the organizations trying to survive and be ahead of their competitors. Climate plays a crucial role in revealing the creative potential of the employees and using this potential in benefit of the organizations. Based on the data gathered from fashion industry, in which the individual creativity has a vital importance, this study investigates the relationship between organizational climate and individual creativity. Organizational climate is categorized into three dimensions as ?organizational support?, ?internal recognition? and ?pressure?. The results underline the effect of internal recognition on individual creativity. Key words; Organizational climate, creativity, fashion industry.