1961 Anayasası ve sendikal yasaların oluşumunda işçi hareketi ve sendikaların rolü
Labour movement and the role of trade unions in the occurrence of 1961 Constitution and trade union laws
  1. Tez No: 345695
  2. Yazar: FEYZA TURGAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. HAKAN KOÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
27 Mayıs askeri müdahalesinin ardından oluşturulan 1961 Anayasası o zamana kadarki en geniş biçimiyle sendikal haklara yer vermiş ve bu hakların 1963 yılında yasalaşmasıyla birlikte Türk çalışma ilişkileri kurumsal bir yapıya kavuşmuştur. Sendikal hakların bütüncül biçimde ilk kez yasalaşmasının bir askeri müdahale sonrası oluşturulan Anayasa ile gerçekleşmesi pek çok tartışmayı beraberinde getirmiştir. Bu tartışmaların bizce en önemlisi ve tezin ele aldığı yönü, hakların Anayasa'da yer almasının darbeyi yapan askerlerin ve onlarla ittifak halinde olan aydınların iradesiyle mi gerçekleştiği yoksa Türkiye'nin o döneme kadarki birikiminin, dinamiklerinin yarattığı basıncın bu sürece etkisi olup olmadığıdır. Bu konudaki genel eğilim hakların oluşum sürecinde işçi hareketinin rolünü yok saymak biçiminde şekillenmiş olsa da kanımızca böyle bir değerlendirme eksik kalacaktır. Konu diğer boyutlarıyla birlikte incelemeye değerdir. Tezde, sendikal hakların yasalaşmasından önce ve yasalaşması sürecinde siyasi partilerin, aydınların ve işçi sınıfının sendikal haklara yönelik tutumları dönemin gazete, dergi, konferans ve meclis tutanakları incelenerek değerlendirilmeye çalışılmış ve bu süreçte sağlanan birikim ve dinamiklerin etkisi ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
1961 Constitution which was built up afterwards the 27 May coup d?étatenshrined trade union rights as the largest sense till that date and Turkish labour relations reached an institutional baseby this legislation. Recognition of trade union rights through a constitution following the coup d?état for the first time led various discussions. The most remarkable one of these discussions and which this thesis is mainly about is the questioning of whether these rights took part in the constitution thanks to the individual will of the constitutional committee members or because of the pressure of the working class. While general tendency seems to ignore the role of working class, to us, this is an undervalued evaluation and requires taking other dimensions of the situation. In this thesis, attitudes of governments, elites and working class towards trade union rights until 1963 are analysed by benefiting from those times? journals, papers, conferences and proceedings of the parliament and it is also aimed to reveal the gains provided in that process.