Çiğ süt, pastörize süt ve beyaz peynirde üreyen bakterilerde beta-laktamaz araştırması
- Tez No: 34579
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜVEN URAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
ÇİĞ SÜT, PASTÖRİZE SÜT VE BEYAZ PEYNİRDE ÜREYEN BAKTERİLERDE BETA-LAKTAMAZ ARAŞTIRMASI (Yüksek Lisans Tezi) SezaARSLAN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Temmuz 1994 ÖZ Ekim 1993-Mart 1994 tarihleri arasında çeşitli süt işletmelerinden 197 örnek alınmıştır. 197 örneğin; 103'ü çiğ süt, 52'si pastörize süt ve 42'si beyaz- peynirdir. Örneklerden izole edilen bakteriler adlandırılarak, beta- laktamaz enzim aktiviteleri İodometrik Test, Kromojenik Sefalosporin Test (Nitrosefın) ve penisilin-G ile tayin edilmiştir. Araştırmada çiğ süt, pastörize süt ve beyaz peynir örneklerinin toplam canlı bakteri ortalamalarıda değerlendirilmiştir. 103 çiğ süt örneğinin toplam canlı bakteri ortalaması 25.097xl04 adet/ml., +22°C'de bekletilen 52 pastörize süt örneğinde 69.827x10 1 adet/ml. ve +4°C'de bekletilen aynı 52 pastörize süt örneğinde 19.463x10 1 adet/ml. bulunmuştur. 42 beyaz peynir örneğinde de toplam canlı bakteri ortalaması 20.336x10^ adet/gr. olarak tespit edilmiştir. Araştırmada çalışılan toplam 197 örneğin 190'nında bakteri üremiş, 7'sinde üreme görülmemiştir. 190 bakteri üreyen örnekten toplam 597 bakteri izole edilmiştir. îzole edilen toplam 597 bakterinin İodometrik Test yöntemiyle beta-laktamaz enzim varlığı test edilmiş, 286' sı (% 47.90) beta-laktamaz pozitif 3 1 l'i (% 52.10) beta-laktamaz negatif bulunmuştur.II Ayrıca 286 beta-laktamaz pozitif bakterinin 187' sinin beta-laktamaz enzim varlığı Kromojenik Sefalosporin Test (Nitrosefm) yöntemiyle de test edilerek karşılaştırılmıştır. Bu 187 bakterinin her iki yöntem sonucunda beta-laktamaz varlığı pozitif bulunmuştur. 286 beta-laktamaz pozitif bakterinin 128'i (% 44.75) E.coli, 40*ı (% 13.99) Klebsiella, 36'sı (% 12.59) Enterobacter, 46'sı (% 16.08) S.aureus, 2*si (% 0.70) S.epidermidis, l'i (% 0.35) Pseudomonas, l'i (% 0.35) Serratia, 30'u (% 10.49) Bacillus ve 2'si (% 0.70) Lactobacillus olarak değerlendirilmiştir. Araştırmamızda İodometrik Test ve Kromojenik Sefalosporin Test (Nitrosefm) yöntemlerine ilave olarak penisilin-G de uygulanmıştır. Beta-laktamaz pozitif bakterilerin hepsi penisilin-G'ye karşı dirençli bulunmuştur. Ayrıca bu bakteriler ofloksasin, klavulanat-amoksisilin, klindamisin, amikasin, sefazolin ve gentamisin antibiyotikleriyle de hassasiyet testlerine alınmışlardır. Çiğ süt, pastörize süt örneklerinde üreyen koliform bakterilerden beta-laktamaz pozitif 7 E.coli, 1 Klebsiella, 1 Enterobacter tespit edilmiştir. Aynı bakteriler hem çiğ sütten, hem de +22°C ve +4°C'de bekletilen pastörize süt örneklerinden izole edilmiştir. Bu sonuçlar bize çiğ sütte bulunan beta- laktamaz pozitif bakterilerin pastörizasyona rağmen pastörize sütte yeniden aktivite kazanarak ürediğinde bakterilerin enzimlerinin ısıdan etkilenmediğini vurgulamaktadır. Bilim kodu.-4010104 Anahtar kelimeler ;Beta-laktamaz, Çiğ süt, Pastörize süt, Beyaz peynir, Koliform mikroorganizmalar, Staphylococcus, Pseudomonas, Bacillus. Sayfa adedi : 106 Tez Yöneticisi : Yrd.Doç.Dr. Güven URAZ
Özet (Çeviri)
Ill THE INVESTIGATION OF BETA-LACTAMASE ON BACTERIA GRO WTH IN RA W MILK PASTEURIZED MILK AND WHITE CHEESE SAMPLES (M.ScThesis) Seza ARSLAN GAZI UNIVERSTY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY July 1994 ABSTRACT 197 samples were obtained from various milk factories among October 1993-March 1994. 103 samples of 197 samples were raw milk, 57 samples of them was pasteurized milk and 42 samples of them was white cheese. The isolated bacteria from the samples were named and beta- lactamase activity were determined by using of iodometric test, chromogenic cephalosporin test (nitrocefin) and penicillin-G. In the research averages of total live bacteria of raw milk, pasteurized milk and white cheese samples were evaluated. The average of total live bacteria from 103 raw milk samples was 25.097. 10^ pcs./ml., the average from 52 pasteurized milk samples stored in +22°C was 69.827x101 pcs./ml. and the average from the same 52 pasteurized milk samples stored in +4°C was 19.463x101 pcs./ml. Also the average of total live bacteria from 42 white cheese samples was found 20.336x102 pcs./gr.. In 190 samples from 197 worked bacteria samples, bacteria have been growed, in 7 samples, bacteria have not been growed. Total 597 bacteria were isolated from these 190 samples. The presence of beta-lactamase enzyme from total 597 isolatedIV bacteria was determined by the method of iodometric test and 286 (47.90 %) of them were found positive beta-lactamase, 311 (52.10 %) of them were found negative beta-lactamase. Also the presence of beta-lactamase enzyme in 187 from 286 positive beta-lactamase bacteria was compared with the other test by using of chromogenic cephalosporin test. The presence of beta-lactamase in 187 bacteria was found positive in both of two tests. From 286 positive beta-lactamase bacteria, 128 (44.75 %) bacteria were evaluated as E.coli, 40 (13.99 %) as Klebsiella, 36 (12.59 %) as Enterobacter, 46 (16.08 %) as S.aureus, 2 (0.70 %) as S.epidermidis, 1 (0.35 %) as Pseudomanas, 1 (0.35 %) as Serratia, 30 (10.49 %) as Bacillus and 2 (0.70 %) as Lactobacillus. Addition to two tests, also the penicillin-G text was carried out. All the positive beta-lactamase bacteria have been resistance against penicillin-G. Besides, the activity of these bacteria were tested with the antibiotics of ofloxacin, clavulanat-amoxicillin, clindamycin, amikacin, cefazolin and gentamicin. The positive beta-lactamase 7 E.coli, 1 Klebsiella, 1 Enterobacter were determined from coliform bacteria growed in the samples of raw milk and pasteurized milk. The same bacteria were isolated from either the samples of raw milk or pasteurized milk stored in +22°C and +4°C. The results have showed us that positive beta-lactamase bacteria in raw milk were grow again in pasteurized milk in spite of pasteurizing and also have emphasized that enzymes of the bacteria were not effective by heating. Science code.-4010104 Key words : Beta-lactamases, Raw milk, Pasteurized milk, White cheese, Coliform microorganisims, Staphylococcus, Pseudomonas, Bacillus; Number of pages : 106 Thesis Director : Yrd.Doç.Dr. Güven URAZ