Social ties and risk tolerance: Evidence from Turkish women
Sosyal bağlar ve risk toleransı: Türkiye'deki kadınlar üzerinde bulgular
  1. Tez No: 345927
  2. Yazar: GÖZDE ÇÖREKÇİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. THOMAS FRASER CROSSLEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Gayri resmi sosyal kurumlar, ölçülmüş risk tercihlerinin içinde gömülü müdür? Bu çalışmada, risk tutum farklılıklarının farklı sosyal çevrelerden alınan destek derecesine atfedilebilir olup olmadığı analiz edilmektedir. Üç farklı çevre (aile, arkadaş ve mahalle) için algılanan sosyal destek ölçekleri, deneysel risk tercihi ölçümleri ile ilişkilendirilmektedir. Risk tercihlerini ortaya çıkarmak için, teşvik edilmiş seçim görevi ve büyük bahisli varsayımsal piyango sorusu kullanılmaktadır. Yüksek sosyal destek aldığını bildiren bireylerin, teşvik edilmiş seçim görevinde daha riskli seçimler yapma eğiliminde oldukları görülmektedir. Bu ilişki, çok çeşitli kontroller ve bölge sabit etkileri dahil edildiğinde sağlamdır. Sosyal destek ve risk seçimleri arasındaki bağlantı kısmen sosyal ağlardan fonlara erişim ile denetlenmektedir. Ruh sağlığı, bilişsel yetenek, dindarlık, sosyo-ekonomik durum, mahalle kalitesi ve birkaç hane halkı özellikleri de dahil olmak üzere çeşitli özelliklerin etkileri kontrol edilmektedir. Bulgularımızda bilişsel yeteneğin teşvik edilmiş risk seçimlerini etkilemediği, psikolojik sağlık ve dindarlığın ise önemli etkileri olduğu ileri sürülmektedir.
Özet (Çeviri)
Are informal social institutions embedded in measured risk preferences? In this study, we analyze whether attitudinal differences in risk are attributable to the degree of support received from different social circles. We relate measures of perceived social support from 3 different backgrounds (family, friends and neighborhood) to experimental measures of risk preferences. We employ an incentivized choice task and a large-stakes hypothetical lottery question to elicit risk preferences. We find that individuals who report higher social support tend to make more risky choices in an incentivized risk task. This relationship is robust to the inclusion of a wide variety of controls, and region fixed effects. The link between social support and risk choices is partly moderated via access to funds from social networks. We control for the effects of various characteristics including psychological health, cognitive ability, religiosity, socio-economic status, neighborhood quality, and several household characteristics. Our results suggest that psychological health and religiosity have significant effects, while cognitive ability does not seem to influence incentivized risk choices.