Silifke-Akgöl-Paradeniz dalyanında yaşayan bazı ekonomik balık türlerinin büyüme oranları, üreme ve beslenme özellikleri
Growth rates, reproduction and feeding of some economical fish species in living Silifke, Akgöl-Paradeniz Lagoon
  1. Tez No: 34605
  2. Yazar: SERAP ERGENE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KURU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 228
Özet
SİLİFKE, AKGÖL PARADENİZ DAL YANINDA YAŞAYAN BAZI EKONOMİK BALIK TÜRLERİNİN BÜYÜME ORANLARI, ÜREME VE BESLENMELERİ (Doktora Tezi) Serap ERGENE GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ekim 1994 ÖZET Bu çalışmada Akgöl-Paradeniz Dalyanında yaşayan Mugil cephalus, Liza ramada ve Dicentrarchus labrax'ın büyümeleriyle ilgili olarak yaş kompozisyonları, yaş-boy, yaş-ağırlık ve boy-ağırlık ilişkileri ile kondisyon faktörleri incelenmiştir. Bu türler için eşey oranı, eşeysel olgunluğa ulaşma yaşı, üreme zamanı ve fekonditesi ortaya çıkarılmıştır. Beslenme alışkanlıklarını saptamak amacıyla yapılan mide analizleri sonucunda çıkan besinsel organizmaların sayı ve ağırlıkça yüzde dağılımları belirlenmiştir. Buna göre Mugil cephalus, Liza ramada'nın besin tercihlerini birinci sırada Bacillariophyta örnekleri oluşturmaktadır. Dicentrarchus labrax'ın besininin çoğunluğunu Crustacea ve balıklar oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
GROWTH RATES, REPRODUCTION AND FEEDING OF SOME ECONOMICAL FISH SPECIES IN LIVING SİLİFKE, AKGÖL-PARADENİZ LAGOON (Ph.D. Thesis) Serap ERGENE GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE TECHONOLOGY October 1994 ABSTRACT In this study, growth, reproduction and feeding of Mugil cephalus, Liza ramada and Dicentrarchus labrax in Akgöl-Paradeniz Lagoon were studied. Age-length, age-weight and length- weight relationships, and age composition of these species were determined. The mean of condition factors were calculated. Sex ratio, first maturity age, spawning time and fecundity were determined for these species living Akgöl-Paradeniz Lagoon. For determination of food habits, the rates of food organisms in number and in weight were analized. According to these food habits, Bacillariophyta specimens have priority among the food preference of Mugil cephalus and Liza ramada. Majority of Dicentrarchus labrax food were composed of Crustacea and fish.