Anadolu geleneksel Türk kent yerleşmesinde konut-ekoloji-çevre ilişkisinin araştırılması
A Research about relation between hause-ecology and environment in traditional Anatolian Turkish hauses
  1. Tez No: 34621
  2. Yazar: BİLGE GÜÇER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAŞAR BAHRİ ERGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
“ ANADOLU GELENEKSEL TÜRK KENT YERLEŞMESİNDE KONUT- EKOLOJİ- ÇEVRE İLİŞKİSİNİN ARAŞTIRILMASI ”( Yüksek Lisans Tezi ) Bilge GÜÇER GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 1994 öz Anadolu geleneksel Türk kentleriyle bu mekanların tanımlanmasında çok önemli paydaya sahip olan konutlar; kültürel mirasımızın vazgeçilmez parçalamadandır. Kültürel kimliğimizin devamlılığı açısından da büyük önem taşımakla birlikte son yıllarda yasal, yönetsel, kültürel, ekonomik birçok eksiklikle bozulma sürecine giren bu değerlerin korunması, öncelikle özgün niteliği yaratan etmenlerin belirlenerek değişimlerden korunmasını gerektirmektedir. Bu amaçla ekolojik dengeyi bozmadan, doğal çevreyle işlevsel bir bütünlük içerisinde yapılaşmış geleneksel kent ve konut dokuları, konut birimi- grubu- kent dokusu üçgenli bir yaklaşım içerisinde incelenerek doğal çevre faktörleriyle etkileşimin mekansal biçimlenmeye yansımasının saptanmış, edinilen bilgilerle birim konut veya kent genelinde yapılacak uygulamalarda farklı bakış açısının yaratılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
II“ A RESEARCH ABOUT RELATION BETWEEN HOUSE- ECOLOGY AND ENVIRONMENT IN TRADITIONAL ANATOLIAN TURKISH HOUSES”BügeGUÇER GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY September, 1994 ABSTRACT Traditional Anatolian Turkish cities and the houses, which have an important value for definition of these areas, are inseparable parts of our cultural heritage. They have gone into the process of deterioration resulting from legal, administrative, cultural and economic deficiencies although it is very important too safe their continuity for our cultural identity. This fact makes necessary the determination and protection of elements, which form the original quality. Considering this aim with also regarding functional and rational use of natural environment without destroying ecological balance by these spaces, traditional city and house patterns are examined within a triangular frame of house unit-group-city pattern and spatial reflection of interrelation between these elements is determined. With the results of this survey, it is aimed to create a different sight of view for applications about house unit or city in general.