2,3-bis (metilen) benzonorbornen, 2,3-bis (metilen)-7-okza benzonorbornen 2,3-bis (metilen) benzobaralen sentezi ve singled oksijenle reaksiyonları
Synthesis of the 2,3-bis (methylene)- benzonorbornen 2,3-bis (methylene)-7-oxabenzonorbornen, 2,3-bis (methylene) benzobaralen and reactions with singlet oxygen
  1. Tez No: 34620
  2. Yazar: FATMA BAYRAMOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BASRİ ATASOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Ekzosiklik dienler; 23-bis(metilen)benzonorbornen (5),23-bis(metilen) -7-okzabenzonorbomen(9) ve 2,3-bis(metilen)benzobaralen (13) sentezlendi.Bu dienlerden 5 ve 9 un sentezi l,4-metano-l,4-dihidro naftalin(91) ve 1,4-epoksi-l, 4-dihidronaftalin (107) den çıkarak ve onların metoksikarbonil lenmesinden elde edilen diesterler dimetil- 1,4-metano-l,23,4-tetrahidronaftalin-ej:o-cz.s-23-dikar boksilat ve dimetil- 1,4-epoksi -l,23,4-tetrahidronaftalin-exo-m -23- dikarbok silatın oluşumu ile devam eden ve tarafımızdan geliştirilen yeni bir yolla dört kademede gerçekleştirildi. Dienler 5 ve 9 un singlet oksijenle reaksiyonundan ilk olarak ve tek kademede epoksi-peroksit yapısındaki beklenmedik ürünler olan l,23,4,4a,9, 9a,10-oktahidro-9,10-ejco-metano-4a,9a-exo-epoksi-23-diokzaantra- sen (97) ve 1,23 A, 4a,9,9a, 10-oktahidro-9, 10,4a,9a-ejco-diepoksi-2,3-diokza antrasen (116) elde edil di ve oluşum mekanizmaları tartışıldı.Bir dienin singlet oksijenle reaksiyonundan epoksi-peroksit oluşumu literatürde bilinen bir reaksiyon değildir ve bu gözlem yemdir. 97 nin X-ray incelemesinden metano ve epoksit köprülerinin aym yönde olduğu belirlendi. 97 nin kobalt(ıı) tetrafenilporfirin (CoTPP) ile reaksiyonundan l,23,4-tetrahidro-2-formil-3-hidroksimetil-l,4-eA:o- metano-23-£xo-epoksi naftalin (105) ve onun da yükseltgenmesinden 1,23,4- tetramdro-l,4-ejco-metano-23-^^o-epoksi-23-diformimaftalin (106) elde edildi. Dien 13 ün sentezi literatürde belirtildiği şekilde yapıldı ve singlet oksijenle reaksiyonundan ekzosiklik dienlerden beklenen bir ürün l>htn l,2,3,4,9,10-hekzahidro-9,10-eteno-2,3-diokzaantrasen (14) elde edildi.14 ün CoTPP ile düzenlenmesinden de yine beklenen bir ürün olan l,4-eteno-l,23,4- tetrahidronafto[b]furan (15) elde edildi.
Özet (Çeviri)
Exocyclic dienes; 2,3-bis(methylene)benzonorboraen(5),2,3- bis(methylene)-7-oxabenzonorboraen(9) and 23-bis(methylene) benzobaralen (13) were synthesized. The synthesis of dienes 5 and 9 was accomplished by a new method we developed which consists of four steps starting from dimethyl- l,4-methano-1^3,4-tetrahydronaphthalene-exo-cw-23-dicarboxylate and dime thyl-l,4-epoxy-l,23,4-tetrahydronaphthalene-exo-crs-2,3-dicarboxylate which were obtained from the methoxycarbonylation reaction of l,4-methano-l,4-dihy dro naphthalene (9) and l,4-epoxy-l,4-dihydronaphthalene (107) respectively. Reactions of 5 and 9 with singlet oxygen resulted in the formation of unexpected epoxy-peroxides 1,23 A4a^9,9a,l 0-octahy dro-9, 10-exo-methano- 4a,9a-exo-epoxy-23 -dioxaantracene(97) and 1,2,3,4,4a,9,9a, 1 0-octahy dro-9, 1 0,4a,9a-ex0-diepoxy-23-dioxaantracene(l 16). The epoxy-endoperoxide formation from the“one pot”reaction of a diene with singlet oxygen was observed for the first time, and the formation mechanism was discussed.X-ray crystallographic analysis of 97 demonstrated that epoxide ring is exo as the methylene bridge. Cobalt(II) tetraphenylporphyrin (CoTPP) catalyzed rearrangement of 97 gave l,23,4-tetrahydro-2-formyl-3-hydroxymethyl-l,4-exo- methano-exo-epoxy naphthalene(105) which was oxidized into 1,2,3,4- tetrahydro-l,4-exo-methano-23-eJCO-epoxy-23-diformylnaphmalene (106). Dien 13 was synthesized as reported in the literature.In the reaction of 13 with singlet oxygen, expected product 1,2,3,4,9, 10-hexahy dro-9, 10- etheno-23-dioxaantracene(14) was obtained.CoTPP catalyzed rearrangement of 14 gave expected product l,4-etheno-l,23,4-tetrahydronaphtho[b]furan (15).