Asiklovirin poli(p-aminobenzen sülfonik asit)-modifiye camsı karbon elektrotta ilaç formlarından miktarının belirlenmesi
Quantitative determination of acyclovir in drug forms at poli(p-aminobenzenesülfonic acid)-modified glassy carbon electrode
  1. Tez No: 346370
  2. Yazar: SAİDE CAN CEYLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELEHATTİN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada, Asiklovir adlı etken maddenin elektrokimyasal yükseltgenme özelliği voltametrik yöntemler ile modifiye camsı karbon elektrot kullanılarak incelendi. Optimum şartları belirlemek için farklı destek elektrolitlerde diferansiyel puls voltametrisi ve dönüşümlü voltametri ile yükseltgenme özelliği çalışıldı. Asiklovir için modifiye camsı karbon elektrot da keskin pikin ve maksimum akımın gözlendiği pH=7,00 fosfat çözeltisi destek elektrolit olarak seçildi.Asiklovir?in pik akımına ve pik potansiyeline pH? ın etkisi diferansiyel puls voltametri tekniği (DPV) ve tarama hızının pik akımına etkisi ise dönüşümlü voltametri tekniği (CV) ile incelendi. Uygulanan voltametrik yöntemin doğruluk ve kesinliğini kontrol etmek amacı ile ilaç tabletinden Asiklovir?in geri kazanım çalışmaları yapıldı ve ilaç tabletindeki Asiklovir miktarı da belirlendi. Anahtar Kelimeler : Asiklovir(Aklovir) ,Voltametrik Yöntem, Diferansiyel Puls Voltametrisi (DPV), Dönüşümlü Voltametri (CV), Modifiye Camsı Karbon Elektrot, Ticari İlaç Tabletleri.
Özet (Çeviri)
In this study, electrochemical properties of active compound named acyclovir was investigated by voltammetric methods using modified glassy carbon electrode. In different supporting electrolyte, oxidation was studied by voltammetric methods to investigate the optimum conditions. pH=7,00 phosphate solution in which sharp peak and maxium current was observed, at ultra trace graphite electrode for Acyclovir, was selected as supporting electrolyte. The effects of pH on the peak current and peak potential for material was investigated by differential pulse voltammetry (DPV) and the effect of scan rate on the peak current was investigated by cyclic voltammetry (CV) techniques. In order to check accucarcy and precision of applied voltammetric method, recovery experiment of Acyclovir was carried out from the drug tablet. Furthermore, the amount of Acyclovir was determined in drug tablets. Keywords :Acyclovir, Voltammetric Method, Differential Pulse Voltammetry (DPV), Cyclic Voltammetry (CV) , Modified Glassy Carbon Electrode, Commercial Drug tablets.