Gürültü denetimli yapı kapuğu belirlemesinde kullanılabilecek bir yöntem
A Method to be used in the determination of the appropriate focade for noise control
  1. Tez No: 34643
  2. Yazar: LALE GÜREMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TAYYAR ŞEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, İnşaat Mühendisliği, Architecture, Civil Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 383
Özet
GURULTU DENETİMLİ YAPI KABUĞU BELİRLEMESİNDE KULLANILABİLECEK BİR YÖNTEM (Doktora Tezi) LALE GÜREMEN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ ARALDK, 1994 ÖZ Gelişmekte olan ülkelerden biri olan ülkemizde gürültü sorununa karşı tepkiler, bireysel düzeylerde arasıra görülmekte ise de, grup rahatsızlığı düzeyinde yeni yeni ortaya çıkmaktadır. Daha önce yapılan bir takım sınırlı gürültü ölçümleri, sorunun ülkemizin büyük kentlerinde önemli boyutlarda olduğunu göstermekte ise de, bu konuda çok daha ayrıntılı çalışmalara gerek vardır. Bu gereksinmeden hareket edilerek gerçekleştirilen bu çalışmada çevresel gürültü sorunu, öncelikle geniş bir bakış açısı allında ve sistem yaklaşımı ile alınmakta ve tüm öğelerin karşılıklı ilişkileri ile gürültü kontroluna ilişkin teknik yöntemler açıklanmaktadır. Gürültü kontroluna mimarlık ve şehircilik açılarından bakıldığında arazi kullanımı için ön kararlardan, bir yapı büeşeninin ayrıntı çizgisine kadar birçok tasar aşamasında değişik tekniklere gereksinme bulunmaktadır. Her düzeyde sürecin girdileri olan değişkenlerin çokluğu ve çeşitliliği nedeniyle de sonuçların birbiri ile ilişkili olmasına karşın yöntemlerin farklılık göstermesi doğaldır. Bu tezden amaç; çeşitli çevre gürültüsü kaynaklanmn bulunduğu bölgelerde, mevcut veya ilerde tasarlanacak yapıların her türlü hacimlerine ilişkin yapı dış kabuk elemanlarımn gürültü denetimi açısından performanslarının değerlendirilmesidir. Bu amaca yönelik gehştirilmiş olan yöntemin, sağlayacağı olanaklar oldukça fazladır, özellikle yöntemin bina ölçeğinden öte bölge ölçeğinde uygulanması sonucu gürültü konturlannm saptanması ve önlem sınırlanmn belirlenmesi mimarlık ve şehircilik yönlerinden önemli görülmektedir. Bilim Kodu Anahtar Kelime Tez Yöneticisi Sayfa Adedi 601.02.00 Gürültü, Yapı Elemanı, Performans Assoc.Prof.Dr. Tayyar ŞEN 296
Özet (Çeviri)
II A METHOD TO BE USED IN THE DETERMINATION OF THE APPROPRIATE FACADE FOR NOISE CONTROL (PH. D. Thesis) LALE GÜREMEN GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY DECEMBER, 1994 ABSTRACT Although some individual reactionary movements against the noise pollution have been observed in the past, an organized public force has recently been forming in our country, which is among the group of developing countries. Limited number of noise measurements performed previously show that the noise pollution has reached to a significant level, suggesting a need for comprehensive detailed studies in the field of noise control in our country. In this study, the problem of the environmental noise pollution is explained from a broad perspective, using a systematic approach. Interactions relations among the elements that contribute to the problem and technical methodologies utilized in noise control are covered. Throughout the process of noise control, there exist number of techniques in various design stages. It is quite possible that the results of these various techniques differ mainly due to the excess number and variety of the variables considered as the inputs of the process. The purpose of this thesis is to evaluate the performance of noise insulation of facades that currently exist or to be designed in regions where various sources of environmental noise are effective. The methodology that has been developed for noise evaluation provides many opportunities. Effective utilization of this technique is very crucial in order to establish noise contours for indivitual buildings as well as for the whole region for both architecture and metropol planning purposes. Science Code: 601.02.00