Yüksek mertebeli linner sistem modellerini sadeleştirme yöntemleri ve kümeleme yöntemi üzerine bir değerlendirme
  1. Tez No: 68112
  2. Yazar: MUSTAFA DENGİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR T. HONDUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
YÜKSEK MERTEBELI LİNEER SİSTEM MODELLERİNİ SADELEŞTİRME YÖNTEMLERİ VE KÜMELEME YÖNTEMİ ÜZERİNE BİR DEĞERLENDİRME ( Yüksek Lisans Tezi) Mustafa DENGİZ GAZI ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ağustos 1997 ÖZET Yüksek mertebeli transfer fonksiyonu ile temsil edilebilen lineer sistem modellerinin sadeleştirilmesi sistem analizi ve sentezinde önemli kolaylıklar sağlar. İkinci mertebeden transfer fonksiyonları sadelik ve aşinalıkları dolayısıyla tercih edilir. Bu amaçla, bu çalışmada model sadeleştirmede kullanılan bazı yöntemlerin uygulanmaları için gerekli bilgisayar programlan ve belirli sayıda örneğe uygulaması yapılmıştır. Bu meyanda, çalışmanın temel bir konusu olarak litaratürde oldukça yeni olan kümeleme yöntemi de ayrıntılı olarak incelenmiştir. Ayrıca kümeleme yönteminde kullanılan“optimum ayar faktörü k* ”m diğer yöntemlere de ilave edilmesiyle orjinal model ile sadeleştirilmiş model arasındaki yaklaşım hataları performans indeksi (J), mutlak hatanın integrali (M.H.I) ve zaman ağırlıklı mutlak hatanın integrali (Z.M.H.I) kriterine göre de değerlendirilmiş ve sonuçlar aralarında karşılaştırılmıştır. Bilim Kodu : 625.01.03 Anahtar Kelimeler : Model Sadeleştirme, Lineer Modellerde Mertebe İndirgenme, Sistem Analizi, Otomatik Kontrol Sayfa Adedi : 125 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Yaşar T. HONOUR
Özet (Çeviri)
THE METHODS FOR SIMPLIFYING HIGH ORDER LINEAR SYSTEM MODELS AND AN EVALUATION ON CLUSTERING METHOD ( M. Sc. Thesis) Mustafa DENGİZ GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY August 1997 ABSTRACT The simplification of linear system models which are represented by high order transfer functions facilitates greatly the analysis and synthesis of the system. Second order transfer functions are preferred due to their simplicity and their being well- known. For this purpose, in this study, necessary computer programs and their applications to a number of sample problems have been made for some methods used in linear model simplification. In this regard as a basic subject in this study, the clustering method which is quite new in the literature, has been investigated in detail. Furthermore the“ optimal tuning factor k* ”used in the clustering method has been added to the other methods. Approximation errors between the original model and the simplified model have been evaluated according to the performance index (J), integral of the absolute error (IAE) and integral of the time weighted absolute error (ITAE) criteria and the results have been compared between each other. Science Code : 625.01.03 Key Words : Model Simplification, Order Reduction in Linear Models, System Analysis, Automatic Control Number of pages: 125 Adviser : Prof. Dr. Yaşar T. HONOUR