Farklı organik materyal uygulamalarının kirazda verim, kalite ve biyokimyasal içerik üzerine etkileri
The effects of different organic material applications on the yield, quality and biochemical content of sweet cherry
  1. Tez No: 844584
  2. Yazar: BERNA ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR ŞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
2020 ve 2021 yıllarında yürütülen bu çalışmada, '0900 Ziraat' kiraz çeşidinde vermikompost, bakteri ve alg ekstraktı kullanımının verim, kalite ve biyokimyasal özellikler üzerine etkileri tespit edilmiştir. Çalışmada, ağaca alg ekstraktı (AA), toprağa alg ekstraktı (AT), hem ağaca hem de toprağa alg ekstraktı (AAT), ağaca bakteri (BA), toprağa bakteri (BT), hem ağaca hem de toprağa bakteri (BAT) ve toprağa vermikompost (VT) uygulamalarının yanısıra, VT+AAT, VT+BAT ve BAT+AAT kombinasyonları da uygulanmıştır. Toprak uygulamaları, tomurcuk kabarması döneminde 1 defa, ağaç uygulamaları ise tam çiçeklenme ve tam çiçeklenmeden 15 gün sonra olmak üzere 2 defa yapılmıştır. Çalışma sonunda, VT+AAT uygulamasının sürgün uzunluğunu, AAT uygulamasının ise yaprak alanını arttırdığı tespit edilmiştir. Uygulamaların, meyve eni, boyu, meyve eti/çekirdek oranı, meyve eti sertliği, a* renk değeri, toplam antosiyanin miktarı ve verim üzerine etkisinin olmadığı görülmüştür. 2020 yılında kontrole göre AA uygulaması meyve tutumunu %13.5, 2021 yılında VT+BAT uygulaması %19.92 oranında arttırmıştır. 2020 yılında AA uygulaması klorofil a içeriği üzerine olumlu etki yaparken, 2021 yılında tüm uygulamalar klorofil a içeriğini arttırmıştır. 2020 yılında AT uygulaması, 2021 yılında ise VT+BAT uygulamasının kiraz meyvelerinde çatlamayı azalttığı tespit edilmiştir. 2020 ve 2021 yıllarında AAT uygulaması yapılan kirazların toplam fenolik madde içerikleri sırasıyla 80.56 ve 91.04 mg GAE 100 g-1 olarak bulunmuştur. AA uygulamasının meyvelerde toplam flavonoid içeriğini arttırdığı saptanmıştır. Her iki yılda da BT uygulamasının klorogenik asit içeriğini arttırdığı gözlenmiştir. Uygulamaların yapraklardaki fosfor ve potasyum miktarlarını azalttığı veya etkilemediği belirlenmiştir. 2020 yılında AAT uygulamasının magnezyum ve demir, 2021 yılında ise AA uygulamasının kalsiyum ve mangan içeriğini olumlu etkilediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study carried out in 2020 and 2021, the effects of the use of vermicompost, bacteria and algae extract on yield, quality and biochemical properties of '0900 Ziraat' sweet cherry cultivar were determined. In the study, algae extract (AA) was applied to the tree, algae extract (AT) was applied to the soil, algae extract was applied to both the tree and the soil (AAT), bacteria was applied to the tree (BA), bacteria was applied to the soil (BT), bacteria was applied to both the tree and the soil (BAT), and bacteria was applied to the soil. In addition to vermicompost (VT) applications, combinations of VT+AAT, VT+BAT and BAT+AAT were also applied. Soil applications were made once during bud swell, and leaf applications were made twice, in full bloom and 15 days after full bloom. At the end of the study, it was determined that VT+AAT application increased shoot length and AAT application increased leaf area. It was observed that the treatments had no effect on fruit width, length, flesh/seed ratio, flesh firmness, a* color value, total anthocyanin content and yield. According to the control in 2020, AA application increased fruit set by 13.5% and in 2021, VT+BAT application increased by 19.92%. While AY application had a positive effect on chlorophyll a content in 2020, all applications increased chlorophyll a content in 2021. While AA application had a positive effect on chlorophyll a content in 2020, all applications increased chlorophyll a content in 2021. It was determined that AT application in 2020 and VT+BAT application in 2021 reduced cracking in sweet cherry fruits. Total phenolic content in sweet cherries of AAT application in 2020 and 2021 was found to be 80.56 and 91.04 mg GAE 100 g-1, respectively. It was observed that BT application increased the chlorogenic acid content in both years. It has been determined that the applications either reduce or do not affect the amounts of phosphorus and potassium in the leaves. It was determined that AAT application in 2020 positively affected magnesium and iron content, and AA application in 2021 positively affected calcium and manganese content.