Antifriz proteinler ve glisin betainin çilek bitkisinde soğuğa dayanıklılık üzerine etkileri
Effects of antifreeze proteins and glycine betaine on strawberry plant for resistance to cold
  1. Tez No: 346453
  2. Yazar: SERVET ARAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET EŞİTKEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışma, 2013 yılında Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Araştırma ve Uygulama serasında yürütülmüştür. Araştırmada Kabarla ve Sweet Ann çilek çeşitleri kullanılmıştır. Çalışmada antifriz proteini tip III ve glisin betainin düşük sıcaklık üzerine etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Uygulamalar sonrasında membran geçirgenliği, klorofil, prolin ve protein miktarı, zarar gören çiçek yüzdesi, stoma iletkenliği ve yaprak oransal su içeriği parametreleri ölçülmüştür. Soğuk stresi altında 50 ppm AFP uygulaması Kabarla çeşidinde membran stabilitesini önemli ölçüde artırmış ve membran geçirgenliği kontrolda 25,5 iken 50 ppm AFP?de 14,4 olarak belirlenmiştir. Kabarla çeşidinde 150 ppm AFP + GB uygulaması, Sweet Ann çeşidinde ise 50 ppm AFP + GB uygulaması klorofil miktarını kontrole göre sırasıyla 33,6?dan 42,48?e ve 39,11?den 46,05?e artırmıştır. Çilek bitkilerinde soğuktan zarar görmüş çiçekler incelendiğinde, Sweet Ann çeşidinde 100 ppm AFP + GB, Kabarla çeşidinde ise kontrolde en yüksek zarar oranı tespit edilmiştir. Ayrıca Kabarla çeşidinde 50 ppm AFP uygulaması stoma iletkenliğini kontrole kıyasla 447,9? dan 619,4? e, Sweet Ann çeşidinde ise 100 ppm AFP + GB uygulaması 133,2? den 179,9? a artırmıştır. Elde edilen sonuçlara göre antifriz proteini ve glisin betain uygulamasının Kabarla ve Sweet Ann çeşitlerinde düşük sıcaklığa tolerans sağlamada etkili olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out at Research and Application Greenhouse of Department of Horticulture, Faculty of Agriculture at Selçuk University in 2013. Kabarla and Sweet Ann strawberry cultivars were used in the study. At research, it was aimed determination the effects of antifreeze protein type III and glycine betain on resistance to freeze. After applications, membrane permeability, chlorophyll, proline and protein content, percentage of damaged flowers, stomatal conductivity and leaf relative water content parameters were measured. Under cold conditions, for Kabarla cultivar 50 ppm AFP increased membran stability and membran permeability was determined as 25,5 in control and 14,4 in 50 ppm AFP application. Moreover, 50 ppm AFP application increased stomatal conductivity from 447,9 to 619,4 for Kabarla and 100 ppm AFP + GB increased from 133,2 to 179,9 for Sweet Ann. When the flowers which were injured were observed the most damaged flowers were 100 ppm AFP + GB application on Sweet Ann and control on Kabarla. The results of the present study is thought to be antifreeze protein and glycine betaine applications have a potential to tolerate Kabarla and Sweet Ann strawberry cultivars to low temperature.