Hessenberg ve tridiagonal matrislerin permanentleri ile bazı özel sayı dizileri arasındaki ilişkiler
Relationships between some special number sequences with the permanents of hessenberg and tridiagonal matrices
- Tez No: 346452
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN KÖSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Sayılar teorisi ve matris teorisi, matematik bilim dalının zengin alt bilim dallarındandır. Matrislerle ilgili pek çok kavram günümüzde birçok mühendislik, fizik, istatistik, ekonomi problemlerinin çözümünde karşımıza çıkmaktadır. Özel sayı dizilerinin bazı ilginç özellikleri müzik, doğa, geometrik şekiller, hatta bazı canlıların vücut yapısındaki ilginç oranlamalarda karşımıza çıkabilmektedir. Bu çalışmada ilk olarak özel sayı dizilerinden bazılarının temel tanım ve özellikleri verilmiştir. Daha sonra matris teorisinde ve diğer bilim dallarında sıkça kullanılan matrislerle ilgili bazı kavramlar açıklanmıştır. Çalışmanın asıl kısmında değişik yöntem ve matrislerle elde edilen bazı özel sayı dizileri, yeni tanımlanan Hessenberg ve Tridiagonal tipteki matrislerle yeniden elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Number theory and matrix theory are the very contentful branches of mathematics. The using of very much concepts related with matrices nowadays are discussed about solving of many physics, economy, statistic, engineering problems. We can encounter some interesting properties of special number sequences about music, nature, geometric figures, moreover interesting ratings in anatomy of some livings. In this study, initially, basic definition and properties of some special number sequences is given. Then some concepts related with matrices which are commonly used at matrix theory and other science branches are explained. In essential part of the study, some special number sequences which are given with varied methods and matrices again are obtained from newly defined Hessenberg and Tridiagonal matrices.