Beş serbestlik dereceli bomba yükleme aracının tasarımı, analizi, sımulınk/sımmechanıcs modeli ve animasyonu
Five degrees of freedom bomb loading device design, analysis simulink/simmechanics model and animation
- Tez No: 346458
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KORAY KAVLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışmada, motorlu ve motorsuz bomba yükleme araçları ile farklı amaçlar için kullanılan benzer liftler ve kaldıraçlar araştırılmıştır. Farklı tahrik ve hareket sistemleri kullanılarak birkaç farklı tasarım elde edilmiştir. Bu tasarımlar arasından en uygun olanı seçilerek üniversal bir bomba yükleme aracı tasarımı gerçekleştirilmiştir. Tasarlanan bomba yükleme aracının temel bileşenleri olan hidrolik sistemler, lineer kızaklar ile döner tablalı rulman kataloglardan seçilmiştir. Özel imalat gerektiren parçaları ise sisteme uygun olarak tasarlanmıştır. Savaş uçakları için beş serbestlik derecesine sahip motorsuz ve hidro-mekanik bir bomba yükleme aracı Pro-Engineer programında tasarlanmıştır. Pro-Mechanica programında statik analizleri yapılmıştır. Maksimum gerilme ve maksimum deplasmanlar görsel ve grafiksel olarak elde edilerek incelenmiştir. Yapılan üç boyutlu tasarımın taşıyıcı tabla kısmı Matlab Simmechanics programına aktarılmıştır. Daha sonra tasarımın matematiksel modeli oluşturularak gerekli eyleyici bağlantıları yapılmıştır. Araca asıl hareketi veren hidrolik sistemlerin matematiksel modelleri oluşturularak zamana bağlı basınç, kuvvet, hız, konum, debi ve dönme açısı grafikleri elde edilmiştir. Sisteme bağlanan hidrolik eyleyiciler ile de sisteme ait hareket durumu ile konum ve hız grafikleri de oluşturulmuştur. Sonuç olarak elle tahrik edilen aracın uygun silindir ve basınçlarda çalışması ile ilgili herhangi bir problem oluşturmadığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, bomb loading devices with the motorized and non-motorized and similar lifts and hoists to use for different purposes are investigated. Using a different drive and motion systems several different design is obtained. Selecting the most appropriate one of these designs, design of a universal bomb loading device is achieved. The hydraulic systems, linear guides and rotary table bearings which are the basic components of the designed bomb loading device have been selected from catalogs. The other parts which require special manufacturing is designed in accordance to the system. A non-motorized and hydro-mechanical loading device that have five degrees of freedom for fighter jets is designed on the Pro-Engineer program. Static program analysis was made on Pro-Mechanica. Maximum stresses and maximum displacements are examined and obtained as visually and graphically. The moving tables part of the three dimensional design with were transferred to the Matlab Simmechanics program. Later creating a mathematical model of the design made the necessary connections to the actuator. Pressure, force, velocity, position and flow rates graphics with respect to time is achieved by creating mathematical models of hydraulic systems that the real movement of the device. The state of motion of the system and graphics were obtained with hydraulic actuators which connected to the system. As a result, no problem observed after movement with appropriate cylinder and pressures of the manually driven device.