Sanayi faliyetlerinin yerriterleri ve çevre boyutu (Organize sanayi bölgesi yerseçiminin Isparta Sanayi Bölgesi Örneğinde araştırılması
Locayion criteria of industrial activity and environmental prespective (Location of organized industrial estate of Isparta)
- Tez No: 34654
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM BAYNUKALIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
SANAYİ FALİYETLERİNİN YERSEÇİMİ KRİTERLERİ VE ÇEVRE BOYUTU (ORGANİZE SANA Yİ BÖLGESİ YERSEÇİMİNİN İSPARTA ORGANİZE SANA Yİ BÖLGESİ ÖRNEĞİNDE ARAŞTIRILMASI) (Yüksek Lisans Tezi) A. Nazan ÖNEN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Temmuz 1994 OZ Bu tez çalışmasında, sanayide yerseçiminin çevreye etkisi incelenmiştir. Bölüm l'de sanayi kavramının tanımı ve sanayi türlerinin sınıflandırılması yeralmaktadır. Bölüm 2'de sanayi alanlarının yerseçimi genel olarak ele alınmıştır. Bölüm 3'de gelişmekte olan ülkelerde sanayilerin yapısı araştırılmıştır. Daha sonra, Planlı Sanayi Alanlarının Yerseçimi başlığı altında organize sanayi bölgelerinin tanımı, kuruluş amaçları ve yerseçimi ilkeleri araştırılmıştır. Küçük sanayi siteleri tezin kapsamı dışında bırakılmıştır. Bölüm 5'de sanayi ve çevre konusu detaylı olarak incelenmiş, çevre konusunda tanımlar verilmiş ve sanayi faaliyetlerinin çevre sorunları açısından taşıdıkları önem araştırılmıştır. Daha sonra Türkiye'de sanayi ve çevreyle ilgili yasal ve kurumsal yapı incelenerek Türkiye'deki kurumsal yapıdaki çelişkiler ve uygulanan planlama yönteminin yetersizliği nedeniyle sanayiden kaynaklanan çevre sorunlarının üzerinde durulmuştur. Son bölümde, örnek olarak İsparta organize sanayi bölgesi ele alınmıştır. İldeki sanayi yapısı ve mevcut çevre durumu araştırılmış, İsparta organize sanayi bölgesi yerseçimi, genel ve özel kriterler açısından incelenmiş, yerseçiminde çevreye duyarlı davranılmadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
II LOCATION CRITERIA OF INDUSTRIAL ACTIVITY AND ENVIRONMENTAL PRESPECTIVE (LOCATION OF ORGANIZED INDUSTRIAL ESTATE OF İSPARTA) (M. Sc. Thesis) A. Nazan ÖNEN GAZİ UNIVERSTY INSTITUE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY July 1994 ABSTRACT In this thesis, effects of location of industrial activities to environment had been investigated in detail. In section 1, definition of industry conception and classify kind of industry had been explained. In section 2, in general location of industrial areas had been researched. In section 3, in developing countries, structure of industry had been investigated. After that, definition of organized industrial estates, aims of establisment and location criteria are researched under the title of planned industrial area. Organized Petit Product Site are out of this thesis. In the fallowing chapters, subjects of industry and environment are investigated and definition of environment had been given. After that it is exploired that why is important industrial activities in environmental problems. In addition these, in Turkey interested with industry and environment institutional and legal framework have been given. Environmental problems stemming from industry are explained, because of contradictions in institutional context and insufficient of practised planing method in Turkey. At the end of the research, organized industrial estate of İsparta is exemplified. Structure of industry and condition of present environment are investigated in İsparta. And location of organized industrial estate of İsparta is researched in general and special criterion. Consequently, it is understood that, at the end of this thesis, location of industrial activities aren't become sensible to environment.