Simetrik Fibonacci matrisi
Symmetric Fibonacci matrix
  1. Tez No: 346543
  2. Yazar: LEYLA ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRAH KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu tezde, Fibonacci dizisi {F_n} nin terimleri kullanılarak bir kombinatoryal matris tanımlanmıştır. Bu matrisin çeşitli lineer cebirsel özellikleri incelenmiştir. Bu özellikler; LU çarpanlaması, Cholesky çarpanlaması, tersi ve determinantıdır. Ayrıca bu matrisin spektiral yarçapı için çeşitli matris normlar hesaplanarak bunlar yardmı ile en iyi üst sınır verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, with using terms of the Fibonacci sequence {F_n}, a new combinatorial matrix is defined. Some linear algebraic properties of this matrix are investigated. These features include LU factorization, Cholesky factorization, inverse and determinant. Also various matrix norms are calculated for helping us to find the best upper bound for the spectral radius of this matrix.