Bir kombinatoryal matris ve lineer cebirsel karakterizasyonları
A combinatorioal matrix and linear algebraic characterization
  1. Tez No: 346544
  2. Yazar: GÜLŞAH ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRAH KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu tezde, genelleştirimiş Fibonacci dizisi {U_n} nin çift indisli terimleri kullanılarak bir kombinatoryal matris tanımlanmıştır. Bu matrisin çeşitli lineer cebirsel özellikleri icelenmiştir. Bu özellikler; LU çarpanlaması, Cholesky çarpanlaması, tersi ve determinantıdır. Ayrıca bu matrisin çeşitli matris normları hesaplanmıştır ve bunlar yardımı ile tanımlanan matrisin spektiral yarçapı için en iyi üst sınır verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, with using double-indexed terms of the generalized Fibonacci sequence {U_n}, a new combinatorial matrix is defined. Some linear algebraic properties of this matrix are investigated. These features include LU factorization, Cholesky factorization, inverse and determinant. Also various matrix norms of this matrix are calculated and with using them best upper bound for the spectral radius of this matrix is given.