Doğal bileşikler usnik asit ve naringenin silika-jele bağlanması ve metal komplekslerinin sentezlenmesi: Katı faz ekstraksiyon özellikleri ve katalitik aktivitelerinin incelenmesi
Synthesis of silica gel-supported natural compounds usnic acid and naringenin and their metal complexes: İnvestigation of solid-phase extraction properties and catalytic activities
- Tez No: 346589
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERHAN URUŞ, PROF. DR. AHMET ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada, 3-aminopropiltrietoksisilan (APTES) ile modifiye edilen silikajel katı desteğe doğal iki bileşik, usnik asit ve naringenin Schiff bazları oluşturacak şekilde bağlandı. Ayrıca, sentezlenen silika-destekli ligandların Cu(II) ,Ni(II), Co(II) ve Mn(II) kompleksleri sentezlendi. Sentezlenen tüm silika-destekli ligandların ve metal komplekslerinin kimyasal yapıları FT-IR, TG/DTA, SEM, EDX, ICP-OES ve elementel analiz gibi teknikler kullanılarak karakterize edildi. İlk defa sentezlenen doğal içerikli yeni silika-destekli ligandların katı faz ekstraksiyon özellikleri incelendi ve pH=8-9 aralığında Cu(II), Cd(II), Pb(II) ve Cr(III) metal iyonlarını iyi bir şekilde adsorbe ettiği tespit edildi. Çalışma sonuçlarına göre adsorbe edilen metalleri, sentezlenen silika-destekli ligandlardan iyi bir verimle, çoğu kez %100 verimle geri kazanım mümkün olmuştur. Bunlara ilave olarak sentezlenen silika-destekli metal komplekslerinin mikrodalga gücü altında H2O2 varlığında siklohekzan, siklohekzen, siklooktan ve stiren molekülleri üzerine katalitik oksidasyon özellikleri araştırıldı ve değişik oranlarda katalitik aktivite gösterdiği gözlendi. Katalitik reaksiyon verimleri gaz kromatografisi ile tespit edildi.
Özet (Çeviri)
In this study, two natural compounds,such as usnic acid and naringenin were bonded to silica gel modified with 3-aminopropyltrietoxysilane (APTES) to form Schiff bases. Cu(II), Ni(II), Co(II) and Mn(II) complexes of these silica-supported ligands were also synthesized. Chemical structures of the silica-supported ligands and their metal complexes were characterized by FT-IR, TG/DTA, SEM, EDX, ICP-OES and elemental analyses. The solid-phase extraction properties of synthesized the new silica-supported ligands were examined and it was determined that these materials adsorbed Cu(II), Cd(II), Pb(II) and Cr(III) metal ions maximum at pH=8-9. According to the results, the metal ions were recovered from the silica-supported ligands usually 100%. In addition, catalytic activities of silica-supported metal complexes under microwave irridation were investigated by studying the oxidation of cyclohexane, cylohexene, cyclooctane and styrene in the present of H2O2 and the metal complexes showed various conversions of the tested molecules. Efficiency of catalytic reactions was determined using gas chromatography.