Bıldırcınlarda (Conturnix japonica) farklı yerleşim sıklığının verim performansına etkileri
  1. Tez No: 57925
  2. Yazar: NECATİ TAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞENGÜL TURGAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi BILDIRCINLARDA(Coturnbc coiurnixjaponica) FARKLI YERLEŞİM SIKLI?ININ VERİM PERFORMANSINA ETKİLERİ Necati TAŞ Harran Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Zootekni Anabilim Dalı 1996, Sayfe:25 Bu çalışmada Japon bıldırcınlarında Yerleşim Sıklığının Verim Performansına Etkileri araştırılmıştır. Araştırmada toplam 183 adet civciv kullanılmış olup, 4 farklı yerleşim sıklığı Tesadüf parselleri deneme deseninde 3 tekerrürlü olarak uygulanmıştır. Uygulanan yerleşim sıklıkları ise; bıldırcın basma 70, 80, 90 ve 100cm2 kafes alam şeklinde olmuştur.Deneme 6 hafta boyunca devam ettirilmiş ve haftalık canlı ağırlıklar, yem tüketimleri, yemden yararlanma katsayıları, ölüm aram ve karkas özellikleri saptanmıştır. Yerleşim sıklığının canlı ağırlık artışına etkisi önemli olmuş (PO.05) ve 100 cm2'lik yerleşim sıklığında en yüksek değer bulunmuştur. Yerleşim sıklığının yem tüketimine etkisi önemli bulunmamış(P>0.05) ve 100cm2/bıldırcın olan grupta haftalık ortalama yem tüketimi diğer gruplardan daha yüksek bulunmuştur. Sıklığın en yoğun olduğu grupta yem tüketimi diğer gruplardan düşük bulunmuştur. Yem tüketimi bakımından gruplara ait ortalamalar arasındaki farirlilikW istastüri yönden önemli bulunmamıştır (P> 0.0S). Yerleşim sıklığının yemden yararlanmaya etkisi istastiki olarak önemli olmamışsa da(P>0.05) yerleşim sıklığının en yoğun olduğu grupta yemden yararlanma katsayısı diğer gruplardan daha düşük bulunmuştur. Yerleşim sıklığının kesim ağırlığına etkisi önemli bulunmamıştır (P< 0.05). ANAHTAR KELİMELER: Japon Bıldırcını, Kafes Sıklığı, Performans, Canlı Ağırlık, Yemden Yararlanma Katsayısı, Kesim özellikleri m
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Marten Than THE EFFECT OF DIFFERENT STOCKING DENSITIES ON PERFORMANCE IN JAPANESE QUAIL Necati TAŞ Harran University Graudaie School of Natural and Applied Sciences Department of Animal Science 1996, Page: 25 This study was designed to investgate the effect of different stocking densities of on performance in Japanese quaiL A total of 183 chicks were used in this study. In experiment, quails were grown at randomized pilot design as three replications in plan and at different stocking densities. Quails were housed in cages and at space 70, 80, 90 and 100 cm2 /bird. The experiment was finished at the end of 6 weeks. Body weights and feed consumptions were determined as weekly for each group. wBody weights was effected as significant than stocking density (PO.05). Body weights of quails housed in 100cm2 /bird stocking density were significantly higher than all groups(P0.05). Average feed intake of birds which were in 100cm2 group was higher than birds in other groups. Die effect of stocking density on feed efficiency was not significant statistically (P>0.05).Feed conversion efficiency was found highest at first group (70cm2/biid). Stocking density did not effect statistical significantly the slaughter weights of all groups (P>0.05). KEY WORDS: Japanese Quail, Cage Density, Performance, Body Weight, Feed Conversion Efficiency, Slaughter Characteristics