Size preste nişasta kullanımının bazı ambalaj kağıtların fiziksel ve optik özelliklerine etkisinin araştırılması
Investigation of effect on physical and optical properties of some packaging papers of starch usage in size press
- Tez No: 346669
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TUTUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ağaç İşleri, Kimya, Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Wood Products, Chemistry, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Ülkemizde ve dünyada teknolojilerin ilerlemesine paralel olarak kullanılan ambalaj kağıtların kalite değerleri de her geçen gün artmaktadır. Bu çalışmada; ambalaj kartonu üretiminde kullanılan testliner ve fluting kağıtları size pres prosesi ile üretilmiş ve elde edilen kağıtların fiziksel ve optik özelliklerinde değişimler incelenmiştir. Daha sonra hamur hazırlama ünitesinde katyonik nişasta kullanılarak kağıtlar üretilmiş ardından size preste kağıtlar üretilerek elde edilen bu kağıtlar karşılaştırılmıştır. Karşılaştırma sonucunda; Size pres kullanımı ile 100 gr/m² fluting kağıtlarda yüzey ezilme dayanımı (CMT): %18.3, dikey ezilme dayanımı (CCT): %25.7, Halka ezilme dayanımı (RCT): %41 ve patlama direnci değeri %15 oranlarında artmıştır. Size pres kullanımı ile 125gr/m² testliner kağıtlarda yüzey ezilme dayanımı (CMT): % 43.8, dikey ezilme dayanımı (CCT): %68, halka ezilme dayanımı (RCT): %53.7 ve patlama direnci değeri %22 oranlarında artmıştır. Tüm bu sonuçlardan hareketle, size pres prosesi ile üretilen kağıtların mukavemet değerleri standartlarda belirtilen kağıtların mukavemet değerlerinden daha yüksek elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Parallel to the advancement of technologies used in our country and the world in packing paper quality values are increasing with each passing day. In this study, some packaging papers (Test liner and Fluting) used in the production of packaging material and the resulting papers were produced with the size press process and improvements in physical and optical properties of packaging papers were examined. After that, packaging papers were produced using cationic starch in stock preparation unit and then it compared with papers which produced in size press. As a result of this comparison; With the using size pres in 100 gr/m² fluting paper; CMT, CCT and burst were increased %18.3 %25.7 and %15, respectively. With the using size pres in 125 gr/m² testliner paper CMT, CCT and burst were increased %43.8, %68 and %22, respectively. As a result of, physical and optical properties of packaging papers, produced with the size press process, is higher than papers in standards.