Yarı tanjant demet
Semi tangent bundle
- Tez No: 346710
- Danışmanlar: PROF. DR. ARIF SALIMOV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu tezde, ilk olarak diferensiyellenebilir bir manifold üzerinde yarı tanjant demet oluşturulmuş ve bu demetin manifold üzerindeki tanjant demet ile arasındaki ilişki incelenmiştir. Daha sonra keyfi tipli tensörlerin yarı tanjant demet üzerinde tam (complete) liftleri ve dikey (vertical) lifteleri araştırılmış ve elde edilen bulgular yardımıyla bazı özellikler ispatlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the first semi-tangent bundle of a differentiable manifold was created and the relationship between the bundle and the tangent bundle on the manifold was investigated. Then arbitrary types tensors on the semi-tangent bundle, complete and vertical lifts were investigated and by the help of the findings was proven to some of the features.