Farklı kafes yoğunluklarında barındırılan yumurtacı tavukların rasyonlarına bazı bitkisel ekstraktlar ve vitamin ilavesinin verim, yumurta kalitesi ve bazı kan parametrelerine etkileri
Effects of some plant extracts and vitamin supplementation on performance, egg quality and some blood parameters in laying hens at different cage density
- Tez No: 346739
- Danışmanlar: PROF. DR. NURİNİSA ESENBUĞA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Farklı kafes yoğunluklarında barındırılan yumurtacı tavukların rasyonlarına bazı bitkisel ekstraktların ve vitamin ilavesinin verim, yumurta kalitesi ve bazı kan parametrelerine etkilerini tespit etmek amacıyla yürütülen bu çalışmada, 36 haftalık 432 adet Lohman beyaz yumurtacı ticari hibrit 12 hafta boyunca 250 mg/kg seviyelerinde kekik ekstraktı, anason ekstraktı, çörek otu ekstraktı, vitamin C ve vitamin E içeren beş farklı rasyonla yemlenmişlerdir. Toplam 432 adet beyaz yumurtacı tavuk altı tekerrürlü olacak şekilde üç katlı batarya tipi (50x46x46cm) kafeslere şansa bağlı olarak dağıtılmış ve kafes gözüne 3, 4 ve 5 (sırasıyla 766, 575 ve 460 cm2/tavuk) tavuk olacak şekilde farklı kafes yoğunluğunda yerleştirilmiştir. Araştırma boyunca 16 saat aydınlatma programı uygulanmış, yem ve su ad-libitum olarak verilmiştir. Rasyona bitkisel ekstrakt ve vitamin ilavesi kontrol grubu ile karşılaştırıldığında yem tüketimini azalttımış, yumurta ağırlığı ve anormal yumurta oranı üzerine ise etkisi olmamıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the effects of some plant extracts and vitamin supplementation on performance, egg quality and some blood parameters in laying hens at different cage density. Four hundred thirty two Lohman White commercial laying hens which are 36 weeks old, were fed with rations including 250 mg/kg of thyme extract, anise extract, black cumin seed extract, vitamin C and vitamin E for 12 weeks. A total of 432 Lohmann white layers were randomly allocated three tier battery (50x46x46 cm) cages, each having 6 replicate cages as subgroups, were housed at a different density of 3, 4 and 5 hens/cage (respectly 766, 575 and 460 cm2/hen). During the research, 16-hour lighting was applied. Feed and water were given ad-libitum.