Etlik piliç rasyonlarına bor (Ortoborik asit) ilavesinin performans değerleri ile tibia mineral konsantrasyonu ve bazı kan parametreleri üzerine etkisi
The effect of feeding boron on performance, mineral concentration of tibia and some blood parameters in broilers
- Tez No: 346738
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEVLÜT KARAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışma, etlik piliç rasyonlarına belirli düzeylerde bor ilavesinin performans, tibia mineralizasyonu ve bazı kan parametreleri üzerine etkisini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Denemenin hayvan materyalini Ross-308 hibridine ait karışık cinsiyette 480 adet 1 günlük yaşta etlik civciv oluşturmuştur. Hayvanlar deneme başlangıcında tartılarak biri kontrol üçü muamele olmak üzere toplam 4 gruba tesadüfi olarak dağıtılmıştır. Her grupta 10 alt grup ve her alt grupta ise 12 hayvan bulundurulmuştur. Muamele grupları rasyona 0 mg/kg (kontrol: B0), 100 mg/kg (B1), 200 mg/kg (B2) ve 400 mg/kg Bor (B3) ilavesiyle oluşturulmuş ve hayvanlar 42 gün süreyle başlangıç, büyütme ve bitirme diyetleriyle beslenmişlerdir. Çalışma tam şansa bağlı deneme planına göre yürütülmüştür. Rasyonlar hayvanların besin madde ihtiyacını karşılayacak şekilde hazırlanmış ve ad libitum düzeyde verilmiştir. Deneme süresince performans kriterleri için haftalık tartımlar yapılmış, kesim öncesi kan analizleri için numuneler alınmış ve kesim sonrasında ise tibia örnekleri üzerinden mineral konsantrasyonlarına bakılmıştır. Denemenin genel ortalamaları itibariyle gruplarda (B0, B1, B2 ve B3) performans kriterleri bakımından canlı ağırlık (2117.59, 2086.78, 2102.03 ve 2065.08 g), günlük canlı ağırlık artışı (49.46, 48.10, 49.10 ve 48.22 g), günlük yem tüketimi (85.92, 83.80, 86.10 ve 82.89 g) ve yemden yararlanma oranları (1.74, 1.72, 1.75 ve 1.72) tespit edilmiş olup bazı haftalar haricinde (P0.05) bulunmuştur. Gruplar arasında yaşama gücü bakımından önemli farklılıklar görülmemiştir (P>0.05). Kan parametreleri bakımından HDL kolesterolü açısından gruplar arasındaki farkın çok önemli (P0.05) tespit edilmiştir. Kemik mineralizasyonunda bor ilavesinin tibia'da özellikle makro elementler bakımından Na, K, Ca ve Mg değerlerinin artmasında çok önemli (P0.05) gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the effects of addition of different boron levels into broiler diets on performance, tibial mineral concentration and some blood parameters. A total of 480 day-old and mixed sexed Ross-308 were used in this experiment. At the beginning of trial all chicks were weighed and distributed into randomly to control and three dietary treatment gruops. Each treatment group was replicated 10 times as subgroups, comprising of 12 birds each. All chicks were given food ad libitum in the four dietary groups for the 42 days with starter, grower and finisher diets. In the trial boron was added to rations as levels 0 mg/kg (Control: B0), 100 mg/kg (B1), 200 mg/kg (B2) and 400 mg/kg (B3). Broilers were given the same basal diets in all groups. The basal diet was formulated to meet the nutritional requirements of the broiler chicken. A completely randomized design procedure was used. All chicks and feeds were weighed weekly, and sampled for blood parameters before slaughtering of broilers, and then investigated in tibial mineral concentration after slaughtering. In performance criteria, live weights of groups (B0, B1, B2 ve B3) were 2117.59, 2086.78, 2102.03 and 2065.08 g; daily live weight gains were 49.46, 48.10, 49.10 and 48.22 g; daily feed consumptions were 85.92, 83.80, 86.10 and 82.89 g; and the feed efficiencies were 1.74, 1.72, 1.75 and 1.72, respectively. Generally, the effect of treatment was insignificant (P>0.05) except for some weeks of trial (P0.05). Only HDL cholesterole levels was significantly affected (P0.05). In tibial mineral concentration, while macro minerals such as Na, K, Ca and Mg (P0.05).