The impacts of foreign direct investment inflows in BRIC countries - A comparison with Turkey (1990-2010)
Doğrudan yabancı sermaye yatırım girişlerinin BRIC ülke ekonomileri üzerine etkisi - Türkiye ile karşılaştırılması (1990-2010)
- Tez No: 346751
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET SEDAT AYBAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Bölümü
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada doğrudan yabancı sermaye yatırımlarının, BRIC ülkeleri ve Türkiye ekonomisinde büyüme, ithalat, ihracat ve enflasyon üzerine etkisi, 1990-2010 yılları arasında Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Türkiye?yi kapsayan panel veri kullanılarak, Üç Aşamalı En Küçük Kareler yöntemiyle araştırılması amaçlanmıştır. Teorik olarak, doğrudan yabancı sermaye yatırımlarının gittiği ülkelerde tasarruf yetersizliği sorununun çözümü ya da sermaye birikimine katkıda bulunarak ekonomik büyümeye neden olacağı beklenir. Diğer bir bakış açısıyla, doğrudan yabancı sermaye akımlarının yönü ekonomik ve siyasi istikrara sahip, yüksek büyüme performansında olan ülkelere doğru olacaktır. Üç Aşamalı En Küçük Kareler yöntemiyle çözülen ekonometrik model sonucunda, Doğrudan Yabancı Sermaye yatırımlarının, ihracat ve büyüme üzerinde anlamlı etkisi olduğu gözlemlenirken, işsiszlik ve ithalat üzerinde herhangi anlamlı bir etkisi gözlemlenememiştir.
Özet (Çeviri)
Over the 1990s, most developing countries considered a series of market reforms, including the opening of their capital accounts. The role of Foreign Direct Investment (FDI) in the growth process has been recognized by policy makers. Capital Flows could affect domestic investment in several ways. Firstly, FDI contributes directly to new plant and equipment, the so-called ?greenfield? FDI. Secondly, due to linkages between firms, FDI may deliver spillover investment, beyond any direct increase in their capital stock. For instance, multinational corporations (MNCs) may utilize inputs from domestic suppliers, creating an investment opportunity for local firms. While most studies in the literature claim that Foreign Direct Investment inflows have a significantly positive effect on economic growth via technology diffusion or the formation of human capital, opponent emphasize the lack of empirical evidence. It can be argued that higher FDI Inflows have provided the recent, relatively stable, growth rates seen in BRIC countries, but will it be possible to observe any macroeconomic stabilization in the long-run as a result of FDI Inflows? The main purpose of this study to explain the FDI Inflows? linkages and direction, and the associated macroeconomic factors.