Sturm-liouville problems and boolean differential equations
Sturm-liouville problemleri ve boolean diferansiyel denklemleri
- Tez No: 346780
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET EYÜP KİRİŞ, PROF. DR. GHEORGHE MOROSANU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu tez beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, çalıştığımız konunun önemli noktaları tanıtıldı. İkinci bölümde, biyolojiksel difüzyon sürecinin matematiksel modeli ve değişkenlerine ayrılabilir yöntemi çalışıldı. Sturm-Liouville probleminin formülü üçüncü bölümde ve ana sonuçları ile önemli özellikleri ise dördüncü bölümde verildi.Özelliklere ek olarak, sınır değer problemi ile Green fonksiyonu tanıtıldı ve özfonksiyon açılımı yardımıyla olan Sturm-Liouville problemi ve Green fonskiyonu arasındaki ilişki anlatıldı. Yine dördüncü bölümde, önemli teoremler verildikten sonra, Sturm-Liouville problemlerinin özfonksiyonlarının tamlığı araştırıldı. Final bölümünde, Matematiksel Lojik'te çok önemli bir yer tutan Boolean Diferansiyel Denklemleri tanıtıldı. Bu bölüm, eğer varsa Sturm-Liouville problemlerinin Boolean formunu araştırmak için bir ön adım niteliğini taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five sections. In the first section, the important points of subject which we studied are introduced. In the second section, the biological diffusion process is examined with mathematical model and the solution by method of separation variables. Formulation of the general Sturm-Liouville problem is given in the third section. In the fourth section, main results on Sturm-Liouville problem is given with important properties. In addition to the properties, boundary value problem and Green?s function is introduced and relation between Green?s function and regular Sturm-Liouville problem via eigenfunction expansion is given. After giving the important theorems, completeness of eigenfunctions of Sturm-Liouville problems are investigated in the fourth section of the thesis. In the final section, Boolean Differential Equations which are very important in Mathematical Logic are introduced. The purpose of this section is to start to investigate getting Boolean form of Sturm-Liouville problems if it is possible.