Deniz kazaları ile Karadeniz Memorandumu kapsamındaki gemi tutulmaları arasındaki ilişki
Relationship between detention of ships on Black Sea Memorandum inspections and vessel accidents
- Tez No: 346781
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERSAN BAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Denizcilik, Marine
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Denize çıkması emniyetli görülmeyen, geçerli ve uygun belgeleri olmayan, yeterli personel ile donatılmayan gemilerin yapılan denetimlerde tutulması; deniz kazalarının oluşmasını engellemektedir. Bu bakımdan deniz kazalarını engellemek için mutlaka detaylı denetimlerin yapılması ve gerekli koşulları sağlamayan gemilerin, sefer yapmalarına izin verilmemesi gerekmektedir. Bu amaçla yapılan çalışmada 2008-2013 yılları arasında Karadeniz Memorandumu kapsamında yapılan PSC denetimlerinde tutulan gemilere ait veriler ile Karadeniz'de yaşanmış deniz kazaları raporları karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Ayrıca kaza nedenlerine ilişkin veri kümeleri oluşturularak, Open FTA programı yardımıyla Hata Ağacı Analizi yapılmıştır. Gemi tutulmaları ile deniz kazalarının; gemi tipi, yaşı, gross tonajı gibi parametrelerde paralellik gösterdiği tespit edilmiştir. Ayrıca en fazla yaşanan deniz kazalarının karaya oturma/sürüklenme kazaları olduğu saptanmış olup, bu kazalara %48,3 oranında en fazla yüzde ile kontrol edilemeyen dış etmenler olarak tanımlanan hava muhalefetinin sebep olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Detention of vessels, which are deemed unsafe to proceed to sea, which do not have the valid and compliant documents and which are not equipped with enough personnel prevents the sea accidents. In this context, with the aim of preventing sea accidents, detailed inspections should be carried out and vessels that fail to meet the necessary conditions should not be allowed to sail, In this study carried out for his purpose, the data related to the vessels detained between 2008- 2013 in PSC inspections within the scope of Black Sea Memorandum and the reports of the sea accidents in Black Sea have been comparatively analyzed. Furthermore, with the help of Open FTA programme, Fault Tree Analysis has been conducted by establishing groups of data which is related with reasons for accidents. It has been determined that the vessel detentions and sea accidents show parallelism with parameters such as the type, age and gross tonnage of the vessel. Moreover it has been identified that the most common sea accidents are ship grounding/adrift and adverse weather conditions, defined as external factors that cannot be controlled, are the causes of the accidents with the highest percentage of 48,3%.