Mudanya'da geleneksel konut mimarisinin gelişimi ve günün şartlarına uyarlanması üzerine bir inceleme: 3. Bölge
- Tez No: 34680
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FÜSUN ALİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rölöve-Restorasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Türkiye Cumhuriyeti zaman içinde bünyesinde büyük uygarlıkların doğup bü yüdüğü ve izlerini halen taşıdığı Anadolu topraklarında kurulmuştur. Uygarlıkların oluşturduğu kültür mirası Türkiye'nin sanayileşme sürecinde geçirdiği sosyal, ekonomik ve fiziksel değişimler sonucu bugün yok olma tehlikesiyle karşı karşı yadır. Mudanya, Bursa'nın deniz yoluyla en kısa sürede İstanbul ve Marmara ile ul- şım sağladığı iskelesi konumundadır. İstanbul ile olan ticaret ilişkisini Mudanya iskelesinden sürdürmüştür. Bir dönemin başkenti olan Bursa'nın dışarıya açılan iskelesi olması nedeniyle Mudanya önemli bir yerleşim olmuştur. Endüstrileşme den fazla etkilenmesede bugün Bursa'nın yazlığı durumunda olması hızlı bir ya pılaşmaya girmesine neden olmuştur. Yapıya duyulan ihtiyaç, geleneksel konutların çağdaş yaşamın gereklerine ce vap vermemesi, Mudanya'nın geçmişten aldığı kültür mirasının önemli bir birimi olan sivil mimarlık örneklerinin tahribine hatta yok olmasına neden olmaktadır. Değişen yaşam koşulları karşısında varlığını devam ettirmeye çalışan gelenek sel dokunun korunması ve gelecek kuşaklara miras olarak bırakılması bir zorun luluktur. Geleneksel dokuyu oluşturan konutlar, kulanan insanların yaşam biçimini, kül tür ve estetik değerlerini yansıtır, koruma bilincinin oluşturulması, geleneksel do kunun gelecek kuşaklara bırakılmasını sağlayacaktır. Öncelikle konutların değişen yaşam koşullarına uyumu ve çağdaş standartlara kavuşturulması gerekir. Mudanya genelinde yapılan tespit çalışmaları sonucunda üç bölge belirlenmiş tir.“ 3.Bölge ”tez kapsamına alınarak, tarih ve kültürel mirasın göstergesi olan geleneksel doku incelenerek, koruma ve restorasyon önerileri getirilmiştir. Tez kapsamında Mudanya ve 3. Bölge'nin fiziksel özellikleri incelenerek, tarih sel gelişim ve fiziksel oluşum sürecinde, geleneksel doku özellikleri belirlenmiştir. Bölgede analizler yapılarak mevcut durum irdelenmiştir. Geleneksel konutların bi çimlenişi, yapı elemanları, yapım sistemleri ve malzeme araştırması yapılarak mevcut dokunun özellikleri belirlenmiştir. Elde edilen bilgilerin doğrultusunda kooruma ve restorasyon önerileri hazırlan mıştır. öneriler dikkate alınarak oluşturulacak projeyle geleneksel dokunun korunarak yaşatılması ve değerlendirilmesi, halkın koruma bilincinin oluşturulması yapılan araştırma ve çalışmaların amacına ulaştırdığının göstergesi olacaktır.
Özet (Çeviri)
Rrepublic of Türkiye was established in Anatolia where great civilizations of the world was also established and developed. Cultural inherited from these ci vilizations is subject to cease due to economic and industrial developments. Mudanya is a portal city located at a place where sea transport from Bursa to Istanbul across the Marmara Sea might be carried out in shortest possible time. The commercial relations with Istanbul City were continued via Mudanya Port. Mudanya had become an important housing zone, since it was the portal district through which Bursa, the capital of Ottoman Empire in the 13th cen tury, accomplished its commercial activities. Notwithstanding the fact that it was not effected by the industrial process, since it is a place where most of the people in Bursa spend their holidays, this resulted in expansion of urban hou sing zones. The need for additional housing increased. Furthermore, the traditional hou sing has become insufficient for the needs of modern life. Boht these facts rested in deterioration even in ceasing of the sampleworks of civil architecture, which were inherited from Ottoman ancestors. The Housing, forming the traditional settlement reflects lifestyles, cultural and aesthetic values of people who had utilized them. Establishment of sense of protection shall provide the traditional settlement to be inherited by the following generations. First of all, the housing must be in compliance modifications in the life styles. Three areas were determined during the research studies for overall Mudan ya.“ 3rd ”area is included in testing studies. Traditional settlement which is the indicator of the historical and cultural inheritage, is subject to search. Propo sals for protection and restoration of the existing settlement are suggested. Within the thesis study, the physical properties of 3rd area were evaluated, and properties of traditional settlement were determined wihtin the period of historical development. Existing situation is assessed by the regional analyses. Formation of traditional housings, construction elements, construction materials and methods of construction were evalueted, by the way, properties of existing settlement were determined. Protection of settlement referring to the protect which shall be designed by considering propals mentioned herein, the establishment of the residents com mon sense for protection of existing settlement will be an indicator of the suc cess of this study.