Applying route optimization model in supply chain for reducing shipping costs: Micro distribution
Tedarik zincirinde rota optimizasyonunun uygulanarak nakliye maliyetlerinin azaltılması: Mikro dağıtım
  1. Tez No: 346810
  2. Yazar: MURAT KORAY BAŞBUĞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. METEHAN İNCEGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, İşletme, Information and Records Management, Computer Engineering and Computer Science and Control, Business Administration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Sürekli olarak devam eden globalleşme, Dünya üzerindeki tüm iş sahalarını ve sektörlerini önemli ölçüde etkilemekte ve bu etki korkutucu pazar şartlarını daha da zorlaştırmaktadır. Bu zorlukları aşmak için firmaların yönetim kademeleri yeni yollar aramaktadır. Tedarik zinciri yönetimi anlayışı bu arayış doğrultusunda ortaya çıkmış ve çok etkili olmuştur. Bu anlayışta, firmaların sadece kendi iç süreçlerini iyileştirmeleri ile yetinilmemekte, bunun yanında firmalar, ait oldukları tedarik ağının tamamında iyileştirmeler yapmaya teşvik edilmektedir.Tedarik zincirinin iyileşme serüveninde dağıtım faktörü yadsınamaz bir olgudur.İyi bir dağıtım süreci için araç sayısı,araç tipi,müşteri,maliyet gibi iç faktörlerin yanı sıra trafik,müşteri mal kabul yoğunluğu gibi dış faktörlerin etkin şekilde yönetilmesi esastır. Bu nedenlerle, bu tez çalışmasının, Kurumsal Kaynak Yönetimi (ERP) ile üçüncü parti yazılımların (ESRI) entegrasyonunun sağlanarak dağıtım optimizasyonunun yapılması yolu ile Türkiye?de Tedarik Zinciri Yönetimi (SCM) alanında katma değer kazandırmak ve Dağıtım Alanları Yöntemi?nin (TZA), yoğun dağıtımı olan firmalar için ideal yöntem olduğunu kanıtlamak yolu ile Türkiye?de emsal teşkil etmesini sağlamak olmak üzere iki amacı vardır. Adı geçen yöntemin kullanımının nakliye maliyetlerini azaltması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Continuous globalization affects all business sectors throughout the world. Moreover, today?s fierce market conditions drive companies to search new ways to survive in this competition. Supply Chain Management (SCM) is emerged as an effective way of managing companies which forces organizations to make improvements not only in their internal processes but also in the entire supply chain. Distribution factor is undeniable to improve their supply chain. For perfect distribution, internal factors such as vehicle number, vehicle type, customer, cost and external factors such as traffic, customer warehouse density must be managed effectively. For these reasons, this thesis have dual aims namely, integrating Enterprise Resource Planning (ERP) to third party software (ESRI) for satisfying distribution optimization and bring in value-added on supply chain management area at Turkey and proving that Distribution Zone Approach (DZA) is an ideal method for intensive delivery firms and pioneering for peers in Turkey. By applying this method, a decrease in shipping costs will be expected.